Slováci na druhom mieste za Grékmi. V rebríčku opatrných sporiteľov
Slováci majú viac finančného majetku ako pred piatimi rokmi, ale väčšinu úspor držia stále na bežných a sporiacich účtoch.
Slováci majú viac finančného majetku ako pred piatimi rokmi, ale väčšinu úspor držia stále na bežných a sporiacich účtoch.
Vlastniť majetok prináša okrem úžitku z neho aj starosti. Zvlášť, keď ho chcete predať, darovať alebo sa oň súdite.
Ak sa firma dostane do konkurzu, začne sa odvíjať proces konkurzného konania. Aké práva a povinnosti v ňom majú jednotlivé strany? Podrobnosti vysvetľuje právny expert.
Pozrite si aktuálne pracovné miesta, ktoré prinášame v spolupráci s portálom ISTP.sk.
Spoluvlastníctvo je častým kameňom úrazu medzi rodičmi a deťmi, manželmi a najbližšími príbuznými. Taký je aj prípad ženy, ktorá darovala ešte za života časť domu dcére. Keď zomrela, nastali problémy.
Pri spoluvlastníctve je častým prípadom situácia, keď sa po smrti jedného z rodičov stanú spoluvlastníkmi nehnuteľnosti deti a druhý rodič. V dome napríklad býva dcéra so svojou rodinou a mama. Dcéra do bytu investuje, no spoluvlastníkmi sú zároveň aj súrodenci. Problémom je hradenie nákladov, užívanie nehnuteľnosti, ochrana investície dcéry. Hovorí o tom advokát Róbert Bános.
Vlastniť majetok v manželstve prináša mnoho situácii, ktoré treba pri predaji či dedení zohľadniť. Riešenia približuje právnik Milan Ficek.
Pri určení spôsobu, ako zrušiť a vysporiadať podielové spoluvlastníctvo, zákon neprihliada na rodinné väzby medzi jednotlivými spoluvlastníkmi. Preto nie je dôležité, v akom sú príbuzenskom vzťahu.
Netransparentnosti a korupcii priam nahrával systém, ktorý sa v Pôdohospodárskej platobnej agentúre vytvoril už v minulosti. Zistili to kontrolóri preverujúci jej činnosť za roky 2014 až 2016. Situáciu vysvetľuje Karol Mitrík, predseda Najvyššieho kontrolného úradu.
Ak chcete, aby sa váš majetok po smrti prededil inak, než to vyplýva zo zákona, je na vás, aby ste zanechali písomne svoju poslednú vôľu. Na čo všetko pri tom treba dbať, vysvetľujú odborníci.
Razantnú zmenu do vymáhania dlhov priniesla ešte bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Šlo o to, že exekučné veci sa už jednotlivým exekútorom prideľujú náhodným výberom.
Cieľom novely, ktorá vstúpi do platnosti 1. mája, je znížiť rozsah práce, ktorá ja nadbytočná a nie je nevyhnutná a prináša ďalšie novinky ako aj to, že zamestnávatelia budú povinní uvádzať pri pracovných inzerátoch výšku hrubej mzdy.
Poslednú vôľu môžete dať na papier vlastnou rukou, na stroji alebo počítači. Pri jeho podpise musia byť dvaja svedkovia, ktorí po vás dediť nebudú. Môžete však využiť aj služby advokáta či notára, ktorý vám v celej veci poradia a závet vám spíšu. Na čo všetko pri tom treba myslieť, vysvetľuje Barbora Sláviková, právnička, advokátska kancelária Puchalla, Slávik & partners.
Závet možno urobiť rôznymi spôsobmi – napísať ho rukou, naťukať na počítači či na stroji alebo zostaviť ho u notára ako notársku zápisnicu. Každá forma musí dodržať zákonné formality. Pozrite si prehľad základných zásad, ktoré sú nevyhnutné, aby vaša posledná vôľa bola platná aj podľa právnych predpisov.
V prípade závetu z donútenia, ak s jeho obsahom nesúhlasíte, je namieste aj trestné oznámenie, hovorí advokát Milan Ficek.
Ak sa rozhodnete zatepľovať, zvážte výber materiálov. Kvôli peniazom, ale aj bezpečnosti či životnému prostrediu.
Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.