Poľnohospodárskou pôdou je produkčne potenciálna pôda, evidovaná v katastri nehnuteľností ako orná pôda. FOTO: Dreamstime
StoryEditor

Zmena vlastníka má svoje pravidlá: Kedy potrebujete súhlas účastníkov úprav?

07.04.2025, 15:30
  • Neznámych vlastníkov a vlastníkov, ktorých pobyt nie je známy, zastupuje v procese pozemkových úprav Slovenský pozemkový fond.
  • Vlastníci môžu medzi sebou prevádzať pozemky na dosiahnutie lepšieho hospodárskeho využitia pôdy, musia však rešpektovať zákonné podmienky a stanovené obmedzenia.
  • Splnenie podmienok nadobúdania vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku overuje okresný úrad, v ktorého obvode je evidovaný.
  • Viac ekonomického a politického spravodajstva nájdete na HNonline.sk.

Odpovedá Miloš Kvasňovský, advokát, KVASŇOVSKÝ & PARTNERS

1. Sceľovanie pôdy

Aké sú najväčšie legislatívne a praktické prekážky, ktoré v súčasnosti brzdia pozemkové úpravy na Slovensku?

Proces sceľovania pozemkov má svoj dlhoročný právny základ vytvorený zákonom o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách. Zároveň je závislý od vykonávacích predpisov, kde kľúčovým z nich je vyhláška ministerstva pôdohospodárstva o určení hodnoty pozemkov a porastov na nich na účely pozemkových úprav. Celú teoretickú konštrukciu dopĺňa ešte metodický pokyn vydaný ministerstvom. Ako problematická nevyznieva procesná časť pozemkových úprav regulujúca priebeh a postupy jednotlivých fáz konania pozemkových úprav.

2. Nesúlad pozemkov

Nakoľko náročné je vyhľadávanie a poskytovanie náhradných pozemkov?

Určitú náročnosť predstavuje určenie náhradného pozemku primeraného nielen z hľadiska výmery, ale aj hodnoty pôvodného pozemku v kombinácii s rešpektovaním pôvodnej výmery. Je to aj napriek tomu, že proces pozemkových úprav pripúšťa v tomto smere určité percentuálne rozpätie pre zmenu hodnoty a aj pre zmenu výmery. V praxi však počas terénnej obhliadky správny orgán príslušný pre oblasť pozemkových úprav často identifikuje evidentné nesúlady so stavom evidovaným v katastri nehnuteľností, nesúlad druhov pozemkov oproti stavu evidovanému v katastri, trvalé porasty na cudzích pozemkoch, trvalú neevidovanú zeleň, ekologické plochy, vetrolamy, biokoridory, močiare a podobne, prípadne aj negatívne prvky, ako napríklad nelegálne skládky odpadu, nelegálne stavby a podobne. To všetko má potom vplyv na plynulosť celého procesu komasácie.

3. Financovanie úprav

Nakoľko sú v procese úprav dôležitým faktorom peniaze?

Finančná náročnosť je neopomenuteľnou súčasťou celého procesu. Nariadené pozemkové úpravy financuje štát. Existuje vládny plán, respektíve úloha vykonať pozemkové úpravy vo všetkých zostávajúcich katastrálnych územiach, a to do roku 2049. Z hľadiska urýchlenia celého procesu bude zásadná možnosť čerpania finančných prostriedkov na tento účel. Čerpanie finančných prostriedkov pre pozemkové úpravy určené so začiatkom v roku 2025 sa predpokladá až v roku 2029.

4. Neznámi vlastníci

Aký je postup pri identifikácii a oslovovaní vlastníkov pôdy, ktorých pobyt nie je známy?

Neznámych vlastníkov a vlastníkov, ktorých pobyt nie je známy, zastupuje v procese pozemkových úprav Slovenský pozemkový fond. Vo vzťahu k neznámym vlastníkov má osobitnú databázu, ktorá sa pravidelne aktualizuje. Má sa tak diať dvakrát ročne, pričom aktuálne sú v ňom údaje aktualizované k 1. 1. 2025. Slovenský pozemkový fond na svojej stránke upozorňuje potenciálnych dedičov na možnosť iniciovania dedičského konania k novoobjavenému majetku.

image

Slovensko dostane z Plánu obnovy takmer 600 miliónov eur. Jeden míľnik sme však nesplnili

5. Práva občanov

Aké sú možnosti účastníka pozemkových úprav, ktorý nesúhlasí s navrhovaným umiestnením alebo výmerou jeho nových pozemkov?

Tabuľkové vymedzenie jednotkovej sadzby pre určenie hodnoty pozemku podľa takzvaných BPEJ (bonitovaných pôdno-ekologických jednotiek) nemusí vždy objektívne odrážať jeho hodnotu. Nové, respektíve náhradné pozemky majú byť svojím druhom, výmerou, bonitou, polohou a hospodárskym stavom primerané pôvodným pozemkom – tak hovorí zákonný predpoklad. Vlastník však môže hodnotu svojho pozemku vnímať subjektívne, prípadne na základe iných kritérií, v dôsledku čoho považuje náhradný pozemok za neprimeraný. Môže vyjadriť svoj nesúhlas alebo námietky vo vzťahu k náhradnému pozemku. Ak sú pozemkové úpravy povolené, podmienkou schválenia rozdeľovacieho plánu vo forme umiestňovacieho a vytyčovacieho plánu projektu pozemkových úprav je súhlas účastníkov, ktorí vlastnia najmenej 2/3 výmery pozemkov, na ktorých sú povolené pozemkové úpravy. Upozorňujem, že za súhlas sa považuje aj to, ak vlastník nepodá námietku alebo jeho námietka je neopodstatnená.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-03-26 13:28:46 - Feat.: 1 - Title: Pri Novom Istropolise bude zóna bez áut. O otvorenie obchodu tam má záujem viacero reťazcov (rozhovor) 02 - Modified: 2025-02-10 14:30:00 - Feat.: 0 - Title: Pôdu si môžete prenajať aj od štátu. Čo všetko ešte potrebujete vedieť? 03 - Modified: 2025-03-29 17:40:09 - Feat.: 1 - Title: Dopyt cudzincov po českých firmách klesol, naďalej však vedú Ukrajinci a Slováci
01 - Modified: 2025-04-16 07:19:02 - Feat.: - Title: Americké ministerstvo vnútra previedlo pozemky pozdĺž mexickej hranice na armádu 02 - Modified: 2025-04-09 13:30:00 - Feat.: - Title: Máte rozdrobené pozemky? Toto musíte vedieť, aby ste neprišli o svoj majetok 03 - Modified: 2025-03-02 19:00:00 - Feat.: - Title: Indonézia pripravuje revolučný zákon pre ochranu pôvodných komunít a ekosystémov 04 - Modified: 2025-02-13 14:30:00 - Feat.: - Title: Koľko zaplatíte za prenájom parcely? Údaje nájdete na stránke ministerstva 05 - Modified: 2025-02-05 15:56:21 - Feat.: - Title: Nový stavebný zákon dostal v parlamente zelenú. Čo všetko sa po novom zmení?
menuLevel = 2, menuRoute = prakticke-hn/poradenstvo, menuAlias = poradenstvo, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
17. apríl 2025 21:33