16.10.2018, 00:00

Štát ide tvrdšie po odkrývaní vlastníkov firiem

Od novembra prichádza zmena v zápise spoločností do obchodného registra. Po novom v ňom firma bude musieť uverejniť svojho skutočného vlastníka.

Štát ide tvrdšie po odkrývaní vlastníkov firiem
Zdroj: Lidové noviny

Takzvaný konečný užívateľ „vstúpil“ do podnikateľskej praxe najmä v súvislosti s protischránkovým zákonom. Ten od minulého roka prikazuje firmám – ak chcú obchodovať so štátom – povinnosť identifikovať svojich konečných užívateľov, to znamená odkryť skutočných vlastníkov. Sú to osoby, ktoré firmu reálne ovládajú alebo kontrolujú a v prospech ktorých spoločnosť vykonáva svoju podnikateľskú činnosť. Európska únia rovnako ako Spojené štáty v posledných rokoch bojujú proti daňovým únikom aj zvyšovaním množstva povinností pre firmy. Jedným z opatrení je zverejňovanie ich vlastníckej a organizačnej štruktúry a ich skutočných majiteľov.


Zmenené podmienky
V duchu spomínanej filozofie pribudla v tomto roku firmám ďalšia regulácia. Od marca roku 2018 totiž platí novela zákona o praní špinavých peňazí, ktorá zaviedla povinnosť identifikovať skutočných vlastníkov už takmer všetkým právnickým osobám.


Výnimkou sú iba subjekty verejnej správy, ako napríklad obce alebo firmy zapísané do registra partnerov verejného sektora.


Po novom musia spoločnosti evidovať údaje o konečnom užívateľovi aj vo svojej internej dokumentácii, musia ich pravidelne aktualizovať a archivovať počas päťročného obdobia. Účelom je zamedziť, aby sa totožnosť skutočných vlastníkov firiem neskrývala za komplikovanú štruktúru spoločností.


Údaje navyše
Na rozdiel od protischránkového zákona však novela o špinavých peniazoch neupravuje postup, ako má firma zistiť a preukázať, kto je skutočný vlastník. Určuje iba to, aké údaje treba evidovať. Takýmito údajmi sú – okrem osobných údajov konečného užívateľa, teda jeho mena a dátumu narodenia – aj údaje, na základe ktorých sa zistilo, kto je skutočným vlastníkom. Ide najmä o výšku podielu danej osoby a niektoré iné dáta.


Zároveň sa musia evidovať aj rôzne listinné dôkazy, ako sú výpisy z obchodného registra či spoločenské zmluvy. Údaje budú musieť firmy predložiť na žiadosť finančnej spravodajskej jednotke a ďalším úradníkom, ktorých určuje zákon. Za nesplnenie všetkých týchto povinností môže firma dostať pokutu až do výšky 200 000 eur.


Povinnosti v registri
Od novembra vzniká firmám v tejto oblasti opäť nová povinnosť, a to zápis ich konečných užívateľov do obchodného registra. Znamená to, že ak sa chystáte zakladať firmu po 1. novembri 2018, budete musieť zapísať svojho konečného užívateľa už pri prvozápise do obchodného registra. Naproti tomu existujúce firmy, teda tie, ktoré sú založené pred novembrom, majú ešte čas. Tie si musia túto povinnosť splniť až do 31. decembra 2019.


V praxi to bude prebiehať tak, že v elektronickom návrhu na zápis do registra bude vyhradené miesto na údaje o konečnom užívateľovi. V prípade už existujúcich spoločností by mal na tento účel vzniknúť samostatný zmenový formulár. Podanie návrhu na zápis zmeny sa nebude spoplatňovať.


Nezverejnenie údajov
Na rozdiel od bežného zápisu do obchodného registra nemusíte v prípade zápisu konečného užívateľa k návrhu predkladať žiadne listiny. Netreba sa pritom obávať zverejnenia údajov, keďže údaje o konečnom užívateľovi zapísané do obchodného registra sa zverejňovať nebudú. Za nedodržanie lehoty na zápis konečného užívateľa alebo nesprávne uvedenie údajov môže firma dostať pokutu až do 3 310 eur. Povinnosti sa nevyhnú ani právnické osoby zapísané v registri partnerov verejného s

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.