19.10.2018, 00:00

Prednosťou je hotová infraštruktúra

Cenové relácie stavebných pozemkov si za posledné roky držia svoju nastavenú úroveň. Realitný trh sa sústredil najmä na oblasť bytov.

Prednosťou je hotová infraštruktúra
Zdroj: Dreamstime

Ceny bytov, ktoré najrýchlejšie reagovali na stúpajúci dopyt po bývaní, ako aj na výhodné financovanie, spätne ovplyvnili i ceny pozemkov. Práve preto nastal výraznejší nárast aj v tomto segmente, v ktorom sa v minulosti citeľnejšie posuny nevyskytovali.
„Pozemok na výstavbu rodinného domu ostáva alternatívou k drahším bytom najmä v krajských mestách,“ vysvetľuje Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Podľa tohto portálu možno vidieť najväčší nárast cien pozemkov pre rodinné domy najmä v krajoch mimo Bratislavy.


Nie je prekvapením, že cena stavebných pozemkov stúpla, keďže zdraželi na trhu aj ďalšie komodity. „Dôvodom môže byť nedostatok lacnejších stavebných pozemkov v okolitých obciach,“ hovorí Lazík. „Preto bol nutný nový development území, ktorého náklady sú – okrem prvotnej kúpnej ceny pozemku – veľmi podobné na celom Slovensku. Po zahustení okolitých obcí, keď sa tam predávali dostupné voľné parcely, dokonca neraz aj so staršími domami na zbúranie, teraz prichádza na rad vytváranie nových území, a to aj v lokalitách, kde sme to pred piatimi rokmi nevideli.“

Pripravenosť na výstavbu
Hlavný vplyv na cenové posuny má najmä atraktivita pozemku z pohľadu lokality, potom sa cena upravuje podľa pripravenosti na výstavbu. Ako vyratúva analytik, vyššiu cenu majú pozemky, ktoré sú v lokalite s cestami, s osvetlením, s chodníkmi, prípadne s verejným ihriskom, či inou občianskou vybavenosťou.


„Ovplyvňuje ju aj investícia, ktorú budeme musieť vynaložiť, aby sme si pozemok pripravili na výstavbu. Často je to aj odstránenie starej stavby alebo envirozáťaží, terénne úpravy a iné. Tieto faktory ovplyvňujú nárast aj pokles ceny. Čím sme ďalej od krajského mesta, tým je cena pozemku nižšia. Podľa portálu Nehnuteľnosti.sk prejavujú Slováci väčší záujem o kúpu už pripraveného stavebného pozemku s cestou a inžinierskymi sieťami, na ktorom je možné začať s výstavbou ihneď. Z pohľadu klienta je to komfortnejšie, rýchlejšie a menej rizikové.

Atraktívne Košice
Tak ako pri bytoch aj segmentu s pozemkami pre rodinné domy cenovo kraľuje na Slovensku Bratislava s prvým okresom Staré mesto. Ten si podľa spomínaného portálu dlhodobo drží cenovku na úrovni okolo 700 eur/m2 a v ostatnom štvrťroku ju dokonca výraznejšie prekročil. Na druhom mieste je tretí bratislavský okres, najmä vďaka lokalitám, ako sú Koliba a Kramáre. Nasledujú ostatné okresy Bratislavy, kde už nie sú také výrazne cenové rozdiely.


Mimo Bratislavy je najvyššia priemerná cena za pozemok v prvom košickom okrese, kde sú ponuky aj nad úrovňou 250 eur/m2, priemer je však nižší –170 eur/m2. Celkove možno pozemky v Košiciach a okolí zaradiť v posledných štyroch rokoch medzi tie s prudším rastom.
„Za povšimnutie stojí aj okolie miest ako je Žilina, Trnava a Trenčín, ktoré cenovo poskočili najmä v poslednom roku či dvoch. Na druhej strane k žiadnemu veľkému skoku neprišlo v prípade okresu Nitra. Príčinu by sme mohli hľadať najmä v dobrej dostupnosti rôznych pozemkov v okolí, kde šírka ponuky nedovolila prudší rast. Efekt sa však prenáša aj na okolité okresy a obce,“ uvádza Lazík.


Okres s nadpriemerným rastom cien pozemkov za ostatné roky je podľa n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.