18.10.2018, 23:46

Hotelový boom ťahá zisky investorov

Priemerné ceny hotelových izieb dosahujú historické maximum, vďaka čomu stúpajú aj výnosy. Bratislava je z hľadiska obsadenosti hotelov v Európe na 25. mieste.

Hotelový boom ťahá zisky investorov
Zdroj: Dreamstime

Hotelový segment v strednej a východnej Európe zažíva rekordné mesiace. Týka sa to priemernej dennej ceny izieb. Tá je hlavným dôvodom dvojciferného rastu tržieb za disponibilnú izbu v stredoeurópskych mestách v roku 2017. Rastový trend fungoval pravdepodobne aj v prvom polroku tohto roka.


Jedinou výnimkou bola Varšava, kde ukazovateľ výnosu na dostupnú miestnosť, v skratke RevPAR, mierne – kvôli klesajúcej obsadenosti – predsalen padol. Napriek tomu cena za izbu v tomto meste stúpla rovnako ako v ostatných hlavných mestách regiónu. Vyššie ceny izieb znamenajú výrazný nárast ziskov, čo vyvoláva veľký záujem investorov. Kvôli nedostatku hotelových nehnuteľností ponúkajú na predaj aj pozemky na výstavbu. V špičkových lokalitách sa pozornosť obracia k prestavbám existujúcich budov na hotely. S rastúcim dopytom pri obmedzenom počte projektov vo výstavbe na väčšine trhu, teda okrem Varšavy a Viedne, sa v nasledujúcich rokoch očakáva vysoká ziskovosť.

Obsadenosť hotelov
Hlavné mestá strednej Európy dosahujú v súčasnosti obsadenosť na najvyššej úrovni. Bratislava sa s priemerným ukazovateľom 69,5 percenta umiestnila na 25. mieste. Priemerná denná cena izby dosiahla 64 eur. S priemernou 80-percentnou obsadenosťou hotelov v roku 2017 sa však napríklad Praha umiestnila až na piatom mieste medzi trhmi s najvyššou obsadenosťou v Európe. Zároveň predstavuje 10. najvyšší hotelový trh Európy s viac ako 35 000 izbami, ktoré v roku 2017 poskytli viac než 18 miliónov pobytov cez noc.


Druhým najväčším trhom regiónu zostáva Viedeň, ktorá v roku 2017 poskytla viac než 15,5 milióna pobytov cez noc a z hľadiska obsadenosti sa umiestnila na 13. mieste.


Tretím najväčším hotelovým trhom strednej Európy je Budapešť, ktorá sa z hľadiska obsadenosti umiestila na desiatom mieste. Čo sa týka hotelových produktov, je všaj Budapešť menej rozvinutá než Praha. Ďalším mestom na najvyšších priečkach rebríčka na kontinente, konkrétne na siedmom mieste, je Varšava. Tu sa však vzhľadom na nové ponuky očakáva mierny pokles koncom roka 2018.


Turistické destinácie
Celková miera obsadenosti na hlavných hotelových trhoch v strednej Európe dosahovala veľmi dobrú úroveň a predbehla niekoľko popredných turistických destinácií, ako sú napríklad Madrid či Rím.


„Očakávame, že trend rastúceho dopytu bude pokračovať, hoci v niektorých mestách sa rast pravdepodobne zmierni tým, ako budú zdražovať, či ako sa v špičke sezóny naplní ich kapacita. Aj preto predpokladáme, že rastový trend bude pokračovať vďaka zdrojom dopytu najmä z Ázie a Stredného východu,“ hovorí Bořivoj Vokřínek, partner v strategickom poradenstve a vedúci prieskumu na oddelení hotelových nehnuteľností za región EMEA v spoločnosti Cushman & Wakefield.

Vedúce postavenie
Pri porovnaní rastu ukazovateľa RevPAR v rokoch 2018 a 2017 je možné vidieť pozitívny trend v celom regióne okrem Varšavy. Vedúce postavenie patrí Sofii, kde ukazovateľ výnosu na dostupnú izbu vzrástol o 19 percent. Bulharskú metropolu nasleduje Budapešť s ukazovateľom 5,5 percenta, Bukurešť s ukazovateľom 4,7 percenta a v Bratislave dosiahol ukazovateľ hodnotu 4,6 percenta. V Prahe a vo Viedni rast ukazovateľa RevPAR mierne prevýšil dve percentá.


„Miera obsadenosti na mnohých trhoch strednej Európy dostahuje vrchol a ceny izieb sa blížia k cenám v západnej Európe. Tým sa trochu obmedzuje priestor pre výraznejší rast RevPAR. Na niektorých trhoch sa už taktiež začína prejavovať vplyv novej ponuky a hoteliéri navyše poukazujú na konkurenciu zo strany platforiem zdieľaného ubytovania. Príkladom je Airbnb, čiže súkromné prenajímanie,“ prehlásil David Nath, vedúci hotelového tímu spoločnosti Cushman & Wakefield pre strednú a východnú Európu.

Hotelové transakcie
Investičný dopyt po hoteloch na zásadných trhoch strednej a východnej Európy dosiahol v roku 2017 rekordných 1,7 miliardy eur pri 67 transakciách. V roku 2016 to bolo len 1,3 miliardy eur a 56 transakcií. Najvyššie transakcie prebehli opäť v Rakúsku, a to v celkovej výškej 791 miliónov eur. Druhou najaktívnejšou krajinou bolo Poľsko s 15 transakciami v celkovej hodnote 402 miliónov eur. Napriek tomu, že v prvom polroku 2018 boli celkové transakcie iba 0,5 miliardy eur, očakáva sa, že v druhej polo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.