Hotelový segment v strednej a východnej Európe zažíva rekordné mesiace. Týka sa to priemernej dennej ceny izieb. Tá je hlavným dôvodom dvojciferného rastu tržieb za disponibilnú izbu v stredoeurópskych mestách v roku 2017. Rastový trend fungoval pravdepodobne aj v prvom polroku tohto roka.
Jedinou výnimkou bola Varšava, kde ukazovateľ výnosu na dostupnú miestnosť, v skratke RevPAR, mierne – kvôli klesajúcej obsadenosti – predsalen padol. Napriek tomu cena za izbu v tomto meste stúpla rovnako ako v ostatných hlavných mestách regiónu. Vyššie ceny izieb znamenajú výrazný nárast ziskov, čo vyvoláva veľký záujem investorov. Kvôli nedostatku hotelových nehnuteľností ponúkajú na predaj aj pozemky na výstavbu. V špičkových lokalitách sa pozornosť obracia k prestavbám existujúcich budov na hotely. S rastúcim dopytom pri obmedzenom počte projektov vo výstavbe na väčšine trhu, teda okrem Varšavy a Viedne, sa v nasledujúcich rokoch očakáva vysoká ziskovosť.
Obsadenosť hotelov
Hlavné mestá strednej Európy dosahujú v súčasnosti obsadenosť na najvyššej úrovni. Bratislava sa s priemerným ukazovateľom 69,5 percenta umiestnila na 25. mieste. Priemerná denná cena izby dosiahla 64 eur. S priemernou 80-percentnou obsadenosťou hotelov v roku 2017 sa však napríklad Praha umiestnila až na piatom mieste medzi trhmi s najvyššou obsadenosťou v Európe. Zároveň predstavuje 10. najvyšší hotelový trh Európy s viac ako 35 000 izbami, ktoré v roku 2017 poskytli viac než 18 miliónov pobytov cez noc.
Druhým najväčším trhom regiónu zostáva Viedeň, ktorá v roku 2017 poskytla viac než 15,5 milióna pobytov cez noc a z hľadiska obsadenosti sa umiestnila na 13. mieste.
Tretím najväčším hotelovým trhom strednej Európy je Budapešť, ktorá sa z hľadiska obsadenosti umiestila na desiatom mieste. Čo sa týka hotelových produktov, je všaj Budapešť menej rozvinutá než Praha. Ďalším mestom na najvyšších priečkach rebríčka na kontinent...
Zostáva vám 85% na dočítanie.