zbraň, nábojeReuters
StoryEditor

Česko-slovenskí zbrojári kúpili závod v Srbsku, chcú oživiť výrobu

15.08.2017, 10:59
Autor:
TASRTASR
Holding Czechoslovak Group, pod ktorý patrí slovenská firma MSM Group, rozširuje aktivity mimo svojho územia.

Česko-slovenskí zbrojári kúpili koncom júna štátnu spoločnosť IMK 14. oktobar, ktorá sídli v srbskom meste Kruševac. Do svojho vlastníctva by ju mali prevziať v októbri.

IMK 14. oktobar sa sústredila najmä na civilný program výroby stavebných a poľnohospodárskych strojov a tiež na klasické trieskové obrábanie. Súčasťou portfólia je aj obranný segment zameraný na výrobu veľkokalibrovej munície.

Takmer opustené priestory

Niekdajšia významná srbská spoločnosť, ktorá ešte v roku 2013 zamestnávala 1 500 pracovníkov, sa dostala do konkurzu pred dvoma rokmi. V súčasnosti jej počet zamestnancov klesol na 150 a 75 percent jej obratu tvorí výroba pre obranný priemysel.

Našou víziou je vrátiť do dnes takmer opustených priestorov pôvodnú výrobu, podporiť tvorbu nových pracovných miest a vytvoriť synergiu so súčasnými firmami ako skupiny MSM Group, tak holdingu Czechoslovak Group. Sme odhodlaní čo najskôr ukončiť živorenie spoločnosti IMK 14. oktobar a naštartovať jej rozvoj,“ uviedol prezident MSM Group Marián Goga.

Civilný program

Už teraz podľa neho skupina pracuje na posilnení obchodného úseku firmy a hľadaní nových obchodných príležitostí, ktoré do Kruševacu prinesú prácu.

Podmienkou na prevzatie IMK 14. oktobar a jej následnú záchranu je rozhodnutie výboru veriteľov firmy. Po jej oficiálnom prevzatí bude pokračovať súčasná výroba a zároveň dôjde k opätovnému spusteniu civilného výrobného programu, ktorého kapacity sa dnes takmer nevyužívajú.

Tradícia

Holding Czechoslovak Group a jeho slovenská vetva MSM Group nadväzujú na tradíciu československého priemyslu, podporujú a ďalej rozvíjajú aktivity tradičných českých a slovenských spoločností v oblasti obrannej a civilnej priemyselnej produkcie. Na Slovensku sa podieľa na oživení podniku ZTS Metalurg v Dubnici nad Váhom.

Portfólio holdingu zahŕňa výrobu a predaj vojenských a špeciálnych vozidiel, terénnych nákladných automobilov, zbraní a zbraňových systémov, munície, strojárenských produktov pre automobilový, železničný a letecký priemysel či brzdových systémov pre koľajové vozidlá, rovnako ako cestné, dopravné a logistické služby.

01 - Modified: 2022-09-20 20:08:00 - Feat.: - Title: Putin prijal vodcu bosnianskosrbských separatistov a vyzdvihol Srbsko 02 - Modified: 2022-09-20 13:31:36 - Feat.: - Title: NATO je pripravené poslať do Kosova viac vojakov, ak prepuknú nepokoje, potvrdil predstaviteľ mierovej misie 03 - Modified: 2022-09-20 10:12:36 - Feat.: - Title: Narastajú obavy z mimoriadne čierneho scenára. Ako sa bude vyvíjať konflikt na Ukrajine? (tri scenáre vojny) 04 - Modified: 2022-09-18 14:35:00 - Feat.: - Title: Na podujatí EuroPride v Belehrade zadržali desiatky ľudí 05 - Modified: 2022-09-16 14:50:01 - Feat.: - Title: Poľsko uzatvorilo s Južnou Kóreou dohody o nákupe bojových lietadiel
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. september 2022 17:05