Rapid lifeTASR
StoryEditor

Konkurz Rapidu sa skomplikoval

14.12.2017, 15:17
Okresný súd Košice I vyzval na opravu nedostatkov v návrhu.

Nútená správkyňa poisťovne Rapid life bude musieť v návrhu na vyhlásenie konkurzu opraviť nedostatky. Rozhodol o tom Okresný súd Košice I, podľa ktorého má čas 10 dní, od kedy uznesenie zverejnenia v Obchodnom vestníku. To by sa malo stať v pondelok. 

Návrh má 15 tisíc strán

„Ak tak navrhovateľ neurobí, súd návrh odmietne najneskôr do 15 dní po tom, čo uplynula lehota na odstránenie nedostatkov. Inak v rovnakej lehote rozhodne o začatí konkurzného konania,“ vysvetlila hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Anna Pančurová.

Podľa informácií HN by nedostatky mali byť iba formálne. Samotný návrh na konkurz dostal súd 27. novembra a má 15 tisíc strán - každý klient má vytvorenú vlastnú zložku.

Nútená správa na poisťovňu bola zavedená 15. júna. Jedným z dôvodov bol list predstaviteľov Rapidu premiérovi Robertovi Ficovi, že im chýbajú peniaze. Podľa mimoriadnej účtovnej závierky potrebuje poisťovňa na vyplatenie klientov približne 20 miliónov eur, ktoré nemá.

Poisťovňa chcela skončiť

Poisťovňa sa navyše rozhodla pre režim dobrovoľného ukončovania činnosti a do 31. decembra 2018 mala vysporiadať svoje záväzky.

Rapid si od štátu v zastúpení Národnej banky Slovenska uplatňuje približne 30 miliónov eur plus úroky za nesprávny úradný postup. V roku 1997 vtedajší regulátor - ministerstvo financií - odobril zlý vzorec, spoločnosť tak vyberala neprimerane nízke poistné.

NBS si chybu všimla v roku 2007. Poisťovňa si nemohla chýbajúce peniaze pýtať od klientov, pre sporné zmeny v zmluvách sa dostala do konfliktu s viacerými spotrebiteľmi. 

Krajský súd vydal v spore NBS a Rapidu takzvaný medzitýmny rozsudok. O samotnej výške škody však rozhodne v samostatnom konaní. To sa začne, až keď Najvyšší súd rozhodne o dovolaní centrálnej banky.

25. máj 2022 22:41