TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Hlivák: Novela zákona o verejnom obstarávaní je v súlade s európskym právom

21.10.2021, 11:06
Autor:
TASRTASR
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák reaguje na kritiku tretieho sektoru. Novela zákona zavádza pravidlá nakupovania cez štátnu platformu. Podľa neziskoviek porušuje princípy hospodárskej súťaže.

Novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá bola schválená na septembrovej schôdzi Národnej rady, je v súlade s európskym právom. Uviedol to pre tlačovú agentúru TASR predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák v reakcii na kritiku neziskových organizácií.

"Môžem potvrdiť, že som hneď reagoval aj na medializované informácie o tom, že sa tretí sektor obráti na Protimonopolný úrad a Európsku komisiu, a to v súvislosti so zavádzaním pravidiel nakupovania cez štátnu elektronickú platformu," hovorí predseda Úradu pre verejné obstarávanie. 

Súlad s európskym právom 

"Keďže novela čaká na podpis pani prezidentky, uvedomujem si zodpovednosť za akékoľvek vyjadrenie a oslabovanie dôvery v novelu, ktorá vznikala dlhé mesiace v otvorenej debate s desiatkami subjektov. Sám som sa obrátil na Protimonopolný úrad a ten mi písomne potvrdil, že z pohľadu svojej vecnej pôsobnosti neidentifikoval problém v týchto legislatívnych bodoch," spresnil Hlivák.

Poznamenal, že ustanovenia týkajúce sa zmien nakupovania cez elektronické systémy si vyžiadal Úrad vlády a Úrad pre verejné obstarávanie nemal právne argumenty byť proti tomuto kroku. "Faktom je, že toto rozhodnutie umožňuje európske právo, treba povedať, že jednotlivé členské štáty to majú rôzne upravené," priblížil.

"Opakovane, na základe konzultácii s Európskou komisiou aj po schválení novely v parlamente, sme uisťovaní, že novela je v súlade s európskym právom. Dokonca časti ako profesionalizácia a verejná politika otvorenej komunikácie kontrolného orgánu sa majú stať odporúčaniami pre ďalšie členské štáty Európskej únie," podčiarkol.

"Navyše musím zdôrazniť skutočnosť, na ktorú mnohí dnes zabúdajú, a síce, že k legislatíve, ktorá má pripraviť rámec na zavedenie jednotnej elektronickej platformy pre podlimitné zákazky a niektoré zákazky s nízkou hodnotou, sa Slovensko zaviazalo v pláne obnovy a odolnosti, ktorý vláda predstavila Európskej komisii a získala preň podporu Bruselu," dodal Hlivák.

Kritika o princípoch hospodárskej súťaže 

Neziskové organizácie Slovensko.Digital a Nadácia Zastavme korupciu pred časom avizovali, že sa pre novelu zákona o verejnom obstarávaní obrátia na Protimonopolný úrad a Európsku komisiu.

​V novele kritizujú, že parlamentom schválený zákon porušuje princípy hospodárskej súťaže pri zavedení takzvanej elektronickej platformy. Nové pravidlá podľa ich názoru stále prinášajú do obchodov so štátom menej transparentnosti a oslabujú kontrolu. Vybrané časti zákona vnímajú pozitívne.

Predmetom komunikácie s Protimonopolným úradom a Eurokomisiou mala byť podľa nich elektronická platforma. Zákon zavádza nový elektronický nástroj na nákupy štátu.

Verejní obstarávatelia budú mať povinnosť používať tento nástroj na všetky podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou, kde doteraz mali možnosť voľby medzi štátnymi a súkromnými nástrojmi. Elektronická platforma má vzniknúť na základe existujúcich riešení Informačný systém Elektronického verejného obstarávania a Elektronický kontraktačný systém.

Neziskové organizácie kontraktačný systém vnímajú ako problémovú časť, keďže pri systéme nie je možná hospodárska súťaž dodávateľa tohto informačného systému, a teda takýto stav sa podľa nich javí ako zvýhodnenie pôvodného dodávateľa voči jeho konkurentom na trhu.

01 - Modified: 2021-10-18 15:42:18 - Feat.: 0 - Title: Európska únia vyviezla viac ako miliardu dávok vakcín proti covidu 02 - Modified: 2021-10-20 11:04:36 - Feat.: 0 - Title: Poslanci schválili zavedenie európskeho mýta. Kamionistom sa odľahčí a štát získa milióny 03 - Modified: 2021-10-21 09:25:49 - Feat.: 0 - Title: Európske prístavy sú v koncoch. Kontajnery sa kopia a nemá ich kto odvážať
01 - Modified: 2023-09-01 22:00:00 - Feat.: - Title: Zrušenie ÚVO, pomoc alebo záhuba štátneho rozpočtu? 02 - Modified: 2022-11-09 14:14:46 - Feat.: - Title: Vyhral Hegerov favorit: výber nového šéfa štátnej inštitúcie sa podľa mimovládok spolitizoval 03 - Modified: 2022-10-07 09:14:38 - Feat.: - Title: Nejasnosti pri voľbe šéfa Úradu pre verejné obstarávanie: Heger nevysvetlil výber kandidáta Kuboviča 04 - Modified: 2022-09-23 11:42:47 - Feat.: - Title: HN24: Na vypočutí kandidátov na post šéfa ÚVO sa zúčastnili len P. Kubovič a T. Lepieš 05 - Modified: 2022-09-20 22:01:27 - Feat.: - Title: Rezort hospodárstva nedokázal vysvetliť zmluvy za milióny eur súvisiace s utajeným systémom, dostal pokutu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. september 2023 10:03