StoryEditor

Matovič predstavil zmeny pre živnostníkov. Navrhuje paušálnu daň, v ktorej budú aj odvody

22.11.2021, 14:55
Vo štvrtej časti zmien prišiel šéf rezortu financií s úpravami pre samostatne zárobkovo činné osoby. Pre tie by sa mal zmeniť systém ako taký.

Návrhov, ako zmeniť systém daní a odvodov pre živnostníkov, zažilo Slovensko už viacero. Doteraz nebola ani jedna veľká zmena úspešná.

Teraz to skúša ďalší politik. A je ním minister financií Igor Matovič v rámci svojej daňovo-odvodovej reformy. Jeho logika je pomerne jednoduchá: tí, ktorí majú reálne výdavky, budú mať percentuálne nižšie zaťaženie.

V súčasnosti platia na odvodoch do Sociálnej a zdravotnej a poisťovne 33, 15 a 14 percent. Po novom to bude 29 percent. „SZČO navrhujem, aby platili približne o štvrtinu nižší odvod ako zamestnanec,“ povedal Matovič.

Pre pracujúcich na trvalý pomer totiž navrhuje 39-percentné odvody z nákladov práce. Matovič tvrdí, že systém je potrebné zmeniť, lebo je priepasť medzi tým, v akej sume financujú štát zamestnanci a živnostníci. Podľa výpočtov ministerstva zaplatia druhí menovaní priemerne štyrikrát menej ako ľudia zamestnaní na trvalý pracovný pomer.

Situácia sa zásadne zmení pre tých, ktorí využívajú paušálne výdavky. V čistom im totiž zostane menej. V súčasnosti si bez dokladovania môžu znížiť základ na platenie štátu o 60 percent z tržieb. Po novom to totiž nebude 60, ale reálne po prepočte o 25 až 30 percent, tvrdí Matovič.

Samotný inštitút paušálnych výdavkov by však zanikol. Návrh totiž uvádza, že po zmenách by mali priamo z tržieb odviesť štátu 29 percent. Tým sa to skončí. Ak teda niekto má tržby 1 000 eur,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 06:11