StoryEditor

Čo na Matovičovu daňovú reformu hovoria reštaurácie? (Anketa)

23.11.2021, 23:00
Minister financií Igor Matovič predstavil daňovú reformu, ktorej súčasťou je aj balík zmien týkajúci sa reštaurácií. Reakcie sú zatiaľ rozpačité, niektorí prevádzkari si nevedia predstaviť, ako to bude fungovať v praxi.

Obslúžiť zákazníkov a ponúknuť im jedlo v priestoroch reštaurácie je dnes pre prevádzky v 54 čiernych okresoch nesplniteľnou fatamorgánou. Netrpezlivo čakajú na objednávku v rámci donášky alebo aspoň pri okienku a história sa na Slovensku zase opakuje. Tento smutný obraz tu totiž bol aj počas prvej a druhej vlny. Už vtedy začali podnikatelia volať po znížení daní, dočasne na päť percent, pretože straty znášali veľmi ťažko.

Po týždňoch opätovného tápania v gastro segmente prevzal iniciatívu do vlastných rúk súčasný minister financií Igor Matovič. Na pondelkovej tlačovej konferencii podrobnejšie predstavil svoju daňovú reformu, ktorá sa týka aj reštaurácií. Navrhuje znížiť daň z pridanej hodnoty jedla z 20 na 10 percent. Tringelty by po schválení reformy mali byť povinné pre každého zákazníka, vo výške deväť percent z nezdanenej ceny položiek na účte. Sumy, ktoré nechávajú klienti na znak spokojnosti so servisom, by sa tak po zdanení premietli do legálnej mzdy zamestnancov. „Ak vám nechutilo, môžete požiadať o zrušenie tringeltu, ja by som sa do takej prevádzky už nevrátil,“ povedal Matovič.

Ako protislužbu požaduje minister financií možnosť polovičných porcií všetkých jedál, a nielen tých, ktoré sú na detskom menu. Chce tým predísť zbytočnému vyhadzovaniu. Okrem toho by mal na každom stole pribudnúť krčah vody zdarma. Asociácia reštaurácií a hotelov Slovenska považuje zníženie DPH za nevyhnutné opatrenie, zároveň však poukazuje na to, že ešte dôležitejšia je momentálne peňažná kompenzácia a podpora pre segment HoReCa.

HN oslovili v rámci ankety...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-07-30 22:00:00 - Feat.: - Title: Krásny pivný svet: Spoznajte najbizarnejšie nápoje zo sladu a z chmeľu naprieč zemeguľou 02 - Modified: 2022-07-28 16:00:00 - Feat.: - Title: Ako správne vybrať melón či paradajky prečo je chyba kupovať ovocie a zeleninu poobede? 03 - Modified: 2022-07-27 05:00:00 - Feat.: - Title: "Hladné" potraviny a nepriatelia v chudnutí. Týmto sa vyhnite 04 - Modified: 2022-07-24 13:30:17 - Feat.: - Title: Leto v akvaparkoch. Ako to vyzerá po dvoch rokoch obmedzení pod Tatrami či na juhu Slovenska? (anketa) 05 - Modified: 2022-07-21 07:22:03 - Feat.: - Title: Tréner označil najhoršiu potravinu, ktorá vám bráni schudnúť. Kvôli nej sa jedlo netrávi, ale mení na tuk
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. august 2022 03:50