StoryEditor

Kažimír: Rast cien bude v najbližších mesiacoch pokračovať. Výkonnosť ekonomiky bude slabšia

21.12.2021, 09:00
Autor:
TASRTASRredred
Národná banka Slovenska počíta na začiatku budúceho roka so zvyšujúcou sa mierou inflácie.

Rast cien bude podľa odhadov Národnej banky Slovenska v najbližších mesiacoch silnieť. Začiatkom budúceho roka by mal vyvrcholiť na úrovni necelých siedmich percent. Počas tlačovej konferencie o tom informoval guvernér NBS Peter Kažimír.

"Hlavným dôvodom ďalšieho nárastu sú regulované ceny energií. V priebehu budúceho roku by sa však mal rast cien postupne spomaľovať niekde až na úroveň štyroch percent takto o rok, v zime 2022," priblížil odhad vývoja v oblasti cien Kažimír.

Podľa neho by priemerná inflácia v budúcom roku mala dosiahnuť úroveň nachádzajúcu sa blízko šiestich percent. Priemerná inflácia v roku 2021 sa pritom pohybuje na úrovni približne troch percent.

Kažimír dodáva, že sa vyššia inflácia na Slovensku aj v eurozóne udrží dlhšiu dobu. Európska centrálna banka však v blízkej dobe neplánuje pristúpiť ku zvyšovaniu úrokových sadzieb.

Výkonnosť ekonomiky má byť v najbližšom období slabšia. Popri nedostatku súčiastok, ktorý sa javí byť akútnejší, ako sa čakalo na jeseň, zohráva úlohu aj nepriaznivejšia pandemická situácia na Slovensku. Vyplýva to z materiálu Ekonomický a menový vývoj - zima 2021 z dielne NBS.

Stabilný trh práce

Guvernér NBS zároveň priniesol aj dobré správy. Rast slovenskej ekonomiky by mal podľa analýz inštitúcie v najbližších rokoch pokračovať. "V ďalších rokoch 2022 a 2023 by úrovne rastu ekonomiky mohli dosiahnuť úroveň okolo šiestich percent," ozrejmil s tým, že ide o najvyššie čísla v priebehu posledných 10 rokov. 

"Dobrá správa je, že trh práce je stabilný napriek rôznym prekážkam. Dokonca vidieť v niektorých segmentoch, že je nedostatok ľudí. Z pohľadu zamestnanosti zatiaľ nevnímame vážnejšie riziká. Spomalenie je skôr v oblasti exportu," uviedol viceguvernér NBS Ľudovít Ódor.

Nový variant koronavírusu predstavuje významné riziko z pohľadu globálneho aj domáceho vývoja. S vývojom cien energií, vplyvom zmien inflačných očakávaní a mzdových vyjednávaní na cenový vývoj, ako aj s rastom produkčného potenciálu ekonomiky, je spojená neistota.

Tá by mohla viesť skôr k rýchlejšiemu rastu cien na celom horizonte predikcie. Platí však, že zhoršenie ekonomického vývoja by malo byť iba dočasné.

Zameranie sa na konsolidáciu financií

Ekonomika by vplyvom priaznivého vývoja u obchodných partnerov slovenských výrobcov mala nabehnúť na dráhu, ktorú analytici očakávali ešte pred pandémiou nového koronavírusu.

Inflácia bude eventuálne spomaľovať na bežné úrovne. Kľúčom k návratu na predpandemickú rastovú trajektóriu výkonnosti ekonomiky je okrem zlepšenia zdravotnej situácie a normalizácie dodávok komponentov v automobilovom priemysle aj zlepšenie čerpania prostriedkov z európskych fondov.

Dôležitá bude podľa predstaviteľov NBS efektívnosť vynakladania týchto zdrojov. Zároveň aj súvisiace reformy, aby nepôsobili na životnú úroveň len prechodne, ale zvyšovali aj potenciál ekonomiky.

Po odznení pandémie nového koronavírusu bude dôležitá konsolidácia verejných financií. Nábeh ekonomickej aktivity v súkromnom sektore v budúcom roku, ako aj príležitosť využitia prostriedkov z rôznych fondov EÚ, vytvára priaznivé predpoklady pre ambiciózne rozpočtové ciele.

21. máj 2022 07:20