StoryEditor

Sulíkovci tvrdia, že Hornonitrianske bane tlačia na zamestnancov, aby podpísali petíciu

07.05.2018, 12:51
Autor:
TASRTASR
Podľa Karola Galeka existuje tlak na zamestnancov, aby petíciu podpísali pod hrozbou vyhodenia z práce.

Hornonitrianske bane zbierali podpisy za záchranu banských pracovných miest, pretože poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja im neumožnili otvoriť ďalšie ťažobné pole. Pre médiá to v pondelok povedal parlamentný poslanec Karol Galek (SaS) s tým, ťažba hnedého uhlia je nezmyselná, poškodzuje aj zdravie baníkov a životné prostredie a v cene elektriny sa na ťažbu skladajú obyvatelia SR.

Podľa neho existuje tlak na zamestnancov, aby ju podpísali pod hrozbou vyhodenia z práce. Samotnú petíciu považuje za klamlivú. Konštatoval, že treba začať s útlmom ťažby uhlia a otvoriť hornú Nitru iným pracovným príležitostiam.

"Na najbližšej schôdzi budeme prerokovávať novelu zákona o energetike. Predložíme pozmeňovací návrh, ktorým by sa ukončilo tzv. nariadenie vo všeobecnom hospodárskom záujme, na základe ktorého sa musí vyrábať elektrina z domáceho uhlia," avizoval. Ak chcú bane ťažiť, nech sa páči, ale nech to robia za vlastné, nech sa im na to neskladáme v cene elektriny, vyhlásil poslanec.

Na tlačovej besede vystúpil ako súkromná osoba bývalý zamestnanec baní Jozef Strieženec z obce Opatovce nad Nitrou, ktorý spresnil, že petíciu vyhlásila Základná organizácia odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu SR pri akciovej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) a akciovej spoločnosti HB zamestnanecká.

Petíciu podľa neho podporil sprievodným listom generálny riaditeľ baní Peter Čičmanec. Strieženec uviedol, že petícia začala v polovici apríla, končila do 30. apríla a bola predlžená do 4. mája.

Strieženec uviedol, že jeho partnerka s ňou nesúhlasí a podpisy pod petíciou nemala. Reakcia bola taká, že je proti záujmom podniku a nemá počítať s tým, že bude vo firme pracovať. Jeho partnerka je ochotná svedčiť, dodal. Poslanec Galek v tejto súvislosti informoval, že podali pre trestný čin vydierania trestné oznámenie.

Zároveň konštatoval, že kapacita budúceho 12. ťažobného poľa Nováky, ktorá je schválená v druhom variante, je vyše 7 miliónov ton hnedého uhlia. Súčasná ťažba je na úrovni takmer 2 miliónov ton.

01 - Modified: 2023-03-17 12:05:44 - Feat.: - Title: Karel Hirman v najväčšom ťažobnom závode na Slovensku diskutoval o vplyve drahých energií 02 - Modified: 2023-03-17 09:45:09 - Feat.: - Title: HN24: SaS 03 - Modified: 2023-03-17 08:48:51 - Feat.: - Title: Volkswagen chce investovať do ťažby, aby sa stal globálnym dodávateľom batérií. Vyrábať sa má v Európe a USA 04 - Modified: 2023-03-15 17:00:00 - Feat.: - Title: Cigániková v HNtelevízii: Heger je veľkým sklamaním. Radšej by som bola vo vláde s PS ako s Demokratmi 05 - Modified: 2023-03-15 11:19:47 - Feat.: - Title: Krúpa: Darovanie migov Ukrajine je už na rozhodnutí vlády, SaS to podporuje
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
20. marec 2023 11:21