Ako sa z hľadiska investícií vyvíjal minulý rok?
Rok 2021 bol druhým rokom pandémie a investori už dokázali pomerne sofistikovane prispôsobiť tejto situácii svoje stratégie. Vlani sme totiž po prvotnom šoku videli odďaľovanie investícií, spomaľovanie projektov, problémom bolo aj to, že sa nedalo fyzicky cestovať. Stratégie investorov sa však nestratili a pokračovali s projektmi, ktoré mali rozpracované. Aj vďaka týmto faktorom sledujeme veľký investičný apetít.
V roku 2020 sa podarilo uzavrieť 15 investícií, rok predtým to bolo 39. Aký počet teda priniesol vlaňajšok?
V minulom roku sme uzatvorili 29 investičných projektov. Tie vytvoria viac ako 3 200 pracovných miest, pričom celková preinvestovaná suma bude na úrovni pol miliardy. Z tohto pohľadu je to o niečo viac ako rok pred pandémiou.
Predpokladám, že množstvo ďalších projektov máte rozpracovaných na stole. Ako to s nimi vyzerá?
Treba podotknúť, že nie všetky plány, na ktorých pracujeme, napokon u nás aj skončia. Rozpracovaných bolo minulý rok 50, teraz je to 70. Ich potenciál je preinvestovať sedem miliárd eur a zamestnať priamo 16-tisíc ľudí.
Roky sa o nás hovorí ako o montážnej dielni. Cítite rast investícií s vyššou pridanou hodnotou?
Počet projektov s pridanou hodnotou stúpa. Pred ôsmimi rokmi bol podiel tých s vyššou pridanou hodnotou na úrovni desať percent. Dnes je to päťdesiat. Čiže polovica z nich je zameraná na výskum, vývoj, development a tak ďalej. Dôkazom, že v tejto oblasti napredujeme, je aj to, že sme posledných desať rokov v top trojke krajín na celom svete v oblasti rastu pridanej hodnoty.
Častá kritika obyvateľstva mieri na umiestnenie investícií, ktorých cieľom býva spravidla západ Slovenska. Majú investori väčší záujem dostať svoje prevádzky aj východnejšie od Trnavy?
Polovica tohtoročných zámerov bude práve na východnom a strednom Slovensku. Výber lokácie ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.