Jaguar Land RoverPeter Mayer
StoryEditor

Európska komisia schválila štátnu pomoc pre slovenský závod Jaguaru

04.10.2018, 11:52
Autor:
ČTKČTK
Komisia dnes uviedla, že pomoc je v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci a že prispeje k rozvoju regiónu.

Európska komisia (EK) schválila plán Slovenska poskytnúť britskej automobilke Jaguar Land Rover (JLR) investičnú pomoc 125 miliónov eur na výstavbu závodu pri Nitre.

Zaúčanie zamestnancov v závode Jaguar Land Rover v Nitre:

Pomoc je v súlade s pravidlami EÚ​

Komisia dnes uviedla, že pomoc je v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci a že prispeje k rozvoju regiónu. Hospodársku súťaž na jednotnom trhu nenaruší. Závod má oficiálne začať výrobu do konca tohto roka.

EK kvôli pochybnostiam, či tento program spĺňa pravidlá o štátnej pomoci, začala vyšetrovanie vlani v máji.

Komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová vo vyhlásení uviedla, že podľa vyšetrovania bola pomoc potrebná na to, aby JLR investoval v Európe a nie v Mexiku. Pomôže tiež k vytvoreniu pracovných miest a k rozvoju znevýhodneného regiónu, bez toho aby ohrozil konkurenciu.

Jaguar Land Rover sídli v Británii, od roku 2008 je však súčasťou indickej spoločnosti Tata Motors. Továreň pri Nitre má mať kapacitu výroby 150 tisíc vozidiel ročne a celková investícia automobilky má dosiahnuť 1,4 miliardy eur. V závode má vzniknúť asi 3000 pracovných miest.

Rad záujemcov

EK pri vyšetrovaní zistila, že pomoc bola obmedzená na minimum, aby sa JLR rozhodol investovať na Slovensku. Bez tejto pomoci by dostalo prednosť Mexiko. Celkové pozitívne vplyvy tohto projektu na rozvoj regiónu potom podľa komisie jasne prevažujú nad akýmkoľvek narušením hospodárskej súťaže spôsobeným štátnou pomocou.

O továreň sa podľa skorších informáciu okrem Slovenska a Mexika uchádzali aj Česká republika, Poľsko, Maďarsko a Turecko.

Slovensko je v prepočte na obyvateľa v posledných rokoch najväčším výrobcom automobilov na svete. Svoje továrne majú v krajine automobilky Volkswagen, Kia Motors a PSA, na ktoré je naviazaná rada výrobcov súčiastok. Automobilový priemysel je jedným z hlavných ťahúňov exportne orientovanej ekonomiky.

01 - Modified: 2022-11-25 16:02:52 - Feat.: - Title: Európska komisia pripraví plán, ako znížiť počty migrantov prichádzajúcich z Balkánu. Taliansko ich neprijme 02 - Modified: 2022-11-24 18:24:05 - Feat.: - Title: Eurokomisia schválila Slovensku strategický poľnohospodárský plán. Získame viac ako tri miliardy eur 03 - Modified: 2022-11-24 10:47:27 - Feat.: - Title: Európska komisia schválila operačný Program Slovensko za takmer trinásť miliárd eur 04 - Modified: 2022-11-24 10:04:19 - Feat.: - Title: Mikulec: Budeme žiadať Brusel o financie a usmernenie, ako vracať migrantov do tretích krajín 05 - Modified: 2022-11-24 09:20:42 - Feat.: - Title: Miliardy eur z Bruselu pre Maďarsko sú vážne ohrozené. Eurokomisia navrhne ich zablokovanie, tvrdia médiá
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. november 2022 03:17