Peter KažimírTASR
StoryEditor

Vo verejnej správe sa dajú ušetriť stovky miliónov. Pomôcť by mohli aj učiteľom

18.12.2018, 16:56
Autor:
TASRTASR
Revízia verejnej správy ukázala, že Slovensko v počte zamestnancov ale aj vo výške platov zaostáva za priemerom EÚ.

Počet verejných zamestnancov a výdavky na nich sú na Slovensku mierne nižšie, ako je priemer EÚ. Priebežná správa revízie výdavkov na zamestnanosť a odmeňovanie vo verejnej správe, ktorú pripravil Útvar hodnoty za peniaze, identifikovala priestor na zefektívnenie za 190 až 455 miliónov eur.

Priniesli ich prvé audity, návrh na reformu samospráv či zohľadnenie klesajúceho počtu žiakov v školstve. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR.

Slovenský verejný sektor zamestnáva mierne menej zamestnancov ako krajiny EÚ, a aj mzdy sú u nás o niečo nižšie, vyplýva to z priebežnej správy revízie výdavkov na zamestnanosť a odmeňovanie vo verejnej správe.

Priveľa vysokoškolských učiteľov

"V porovnaní so zahraničím najviac zaostávajú platy učiteľov a sociálnych pracovníkov, relatívne vyššie platy majú prokurátori, policajti a sudcovia.

Od priemeru EÚ sa výraznejšie líši štruktúra verejných zamestnancov. V prepočte na obyvateľa máme menej zdravotných sestier a sociálnych pracovníkov, no viac policajtov a vysokoškolských učiteľov," uvádza tlačový odbor MF SR. 

Zamestnanci vo verejnom sektore si v nasledujúcich dvoch rokoch prilepšia, keď im základné tarify porastú ročne o desať percent. "V odmeňovaní tak znížime zaostávanie za európskym priemerom o polovicu. Prípadné ďalšie zvyšovanie miezd by malo byť podľa revízie cielené na zaostávajúce profesie a podmienené reformnými opatreniami," uvádza rezort financií.

Ušetrené peniaze na platy

Revízia identifikuje oblasti, ktoré by mohli fungovať aj s menším počtom zamestnancov. Príkladom je školstvo, kde máme v porovnaní so zvyškom EÚ priveľa vysokoškolských učiteľov a učiteľov na druhom stupni základných škôl v prepočte na žiaka.

Ušetrených 93 miliónov eur by podľa ministerstva financií mohlo byť použitých na rozvoj infraštruktúry či zvýšenie platov. Racionalizácia siete regionálnych škôl by zase mohla uvoľniť 14 miliónov eur napríklad na odmeny pre učiteľov. Podobne by sústredenie niektorých činností samospráv do väčších celkov mohlo viesť k úspore od 51 až po 316 miliónov eur.

"Auditmi by mali postupne prejsť všetky inštitúcie štátnej správy, vrátane niektorých štátnych podnikov," povedal minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Takýto audit už prebehol na podporných a prierezových činnostiach ministerstiev.

Optimalizáciou činností ako sú účtovníctvo, verejné obstarávanie či ľudské zdroje by mohli podľa odhadu revízie ušetriť ministerstvá až 12 miliónov eur ročne. 

Verejná správa je neatraktívna

"Okrem realokácie zdrojov v rámci školstva je priestor pre optimalizáciu aj na ministerstvách a v štátnych podnikoch," poznamenal riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš a dodal, že "uvoľnené prostriedky by mohli byť presunuté tam, kde sú viac potrebné". 

Revízia tiež konštatuje, že verejný sektor je finančne neatraktívny počas väčšiny produktívneho veku zamestnanca.

"Verejná správa pritom rýchlo starne a o dekádu bude až tretina jej zamestnancov na dôchodku. Dôležité je, aby dokázala prilákať viac mladých ľudí, k čomu by mohla dopomôcť zmena spôsobu odmeňovania," uzavrel rezort financií. 

01 - Modified: 2023-08-31 13:17:09 - Feat.: - Title: Sankcie dlhovej brzdy sa dodržiavajú skôr formálne, majú minimálne vplyvy na zníženie dlhu verejnej správy 02 - Modified: 2023-07-30 09:33:47 - Feat.: - Title: Informačná a kybernetická bezpečnosť verejného sektora sa má od augusta zlepšiť 03 - Modified: 2023-07-25 05:00:00 - Feat.: - Title: Útvar hodnoty za peniaze odporúča zvážiť nové centrum pre Východoslovenský onkologický ústav 04 - Modified: 2023-07-10 09:10:16 - Feat.: - Title: ZSSK chce nakúpiť nové vagóny, Útvar hodnoty za peniaze to však kritizuje a preferuje nákup rušňov 05 - Modified: 2023-06-25 17:47:39 - Feat.: - Title: Definovať problémy verejnej správy a riešenia má pracovná skupina, vraví premiér
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. september 2023 21:52