StoryEditor

Štát zaplatil 153 miliónov za zdravotnícky systém. Aj tak ho neovláda

12.01.2022, 17:30
Údaje o zdravotnom stave Slovákov sme začali elektronizovať už pred rokmi. Verejné zdroje sa minuli, ale dôležité systémy nemáme vo svojich rukách.

Keď v roku 2006 Robert Fico a jeho Smer prvýkrát vyhral voľby, časť energie strana vrhla do zdravotníctva. Hovorilo sa o skupine okolo Pavla Pašku a Richarda Rašiho, ktorá iniciovala mnohé nákupy.

V roku 2008 sa okrem iného začalo riešiť elektronické zdravotníctvo – najväčší systém svojho druhu v sektore. A o rok nato vtedajší minister zdravotníctva Richard Raši už konštatoval očakávané úspechy.

„Sme na štartovacej čiare, s eHealthom začíname, máme vytvorené ľudské aj finančné prostriedky a dúfam, že to úspešne dotiahneme,“ vyhlásil.

Realizácia sa však v skutočnosti naťahovala. Kameňom úrazu bola vzájomná odlišnosť a neprepojiteľnosť sietí s dátami jednotlivých úradov. Pred voľbami v roku 2016 už téma IT rezonovala naplno.

Opozícia vyčítala predchádzajúcej jednofarebnej vláde Smeru, že na informatizáciu sa minula miliarda eur, ale nič poriadne nefunguje. Vláda argumentovala niektorými projektmi.

Smer tlak sčasti ustál a v koalícii vládol opäť. A keď sa po dlhom otáľaní v roku 2018 predsa spustil opakovaný eRecept, obyvateľstvo naozaj pocítilo prvé reálne dosahy.

Mnohí ocenili, že predpisovať lieky sa odvtedy dá bez toho, aby sme museli navštíviť lekára. Vydali sa stámilióny elektronických predpisov na lieky. Tlak na kritiku eHealthu vtedy sčasti opadol.

Prečo to nefunguje a...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 00:00