Riaditeľka VšZP Ľubica HlinkováTASR/M: Baumann
StoryEditor

Od začiatku roka vykázala štátna poisťovňa stratu 19 miliónov, záväzky uhradíme, avizuje

29.05.2019, 10:56
Autor:
TASRTASR
Strata podľa nich súvisí s rizikami, na ktoré upozorňovali už v roku 2018.

Za prvé štyri mesiace tohto roka vykázala Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) stratu 19 miliónov eur.

Predstavitelia štátnej poisťovne to uviedli na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave. Nútená správa však podľa nich nehrozí, deklarujú, že poisťovňa je ekonomicky stabilná.

Generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková uistila, že schopnosť poisťovne uhrádzať záväzky je zachovaná a pacienti poistení vo VšZP nie sú ohrození.

"Všetky naše povinnosti smerom k nim si budeme plniť. Je to naša prvoradá úloha. Našou úlohou je však aj zodpovedne hospodáriť s verejnými zdrojmi a k tomu sa tiež hrdo hlásime,“ zdôraznila.

S tým podľa jej slov súvisí aj prístup poisťovne k riešeniu situácie, ktorá je dôsledkom legislatívnych úprav týkajúcich sa miezd i sociálnych balíčkov.

"Nie je to len o žiadosti o dofinancovanie smerom k štátu, prijali sme implementačný plán zameraný na využívanie disponibilných zdrojov. Nejde o opatrenia v zmysle škrtov pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ale voči nám," uviedla Hlinková.

Riaditeľ sekcie ekonomiky a financií VšZP Vladimír Turček spresnil, že opatrenia majú charakter okamžitých krokov, napríklad revízie kontraktačnej politiky, ale aj strategických rozhodnutí v zmysle Hodnoty za peniaze týkajúcich sa revízie výdavkov a zefektívnenia interných procesov.

Zdôraznil, že napriek vykázanej strate nútená správa poisťovni nehrozí. „K dnešnému dňu je VšZP ekonomicky zdravá z pohľadu platobnej schopnosti i kapitálovej vybavenosti,“ uviedol.

"Vlastné imanie máme nad požadovaný minimálny limit 16,6 milióna eur, ku koncu apríla to bolo viac ako 40 miliónov eur, záväzky hradíme načas," dodal.
V roku 2018 skončila VšZP s prebytkom 90 miliónov eur. Použitý bol na zníženie straty z minulých období.

01 - Modified: 2025-12-17 11:46:20 - Feat.: - Title: VšZP sa má sťahovať na bratislavskú Patrónku, Útvar hodnoty za peniaze radí rokovať o znížení nájmu 02 - Modified: 2025-12-17 09:41:27 - Feat.: - Title: VšZP plánuje presun pracovísk na bratislavskú Patrónku, Útvar hodnoty za peniaze odporúča rokovať o nájme 03 - Modified: 2025-12-16 15:51:14 - Feat.: - Title: Prepoistila sa aj polovica obce. Úrad zverejnil výsledky súboja VšZP, Dôvery a Unionu 04 - Modified: 2025-12-11 18:20:21 - Feat.: - Title: VšZP aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na ÚVO neuspeli. Rada zamietla ich odvolanie 05 - Modified: 2025-11-27 16:45:06 - Feat.: - Title: Rozdiely v platbách nemocniciam sa zväčšujú
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. december 2025 14:01