TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Vláda chce zlepšiť boj proti cezhraničným daňovým praktikám firiem, schválila návrh zákona

29.05.2019, 12:15
Autor:
TASRTASR
Návrhom zákona sa do slovenskej legislatívy preberajú ustanovenia eurosmernice.

Cezhraničným daňovým praktikám spoločností má odzvoniť. Vláda schválila návrh zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní z dielne Ministerstva financií (MF) SR.

Návrhom zákona sa do slovenskej legislatívy preberajú ustanovenia eurosmernice. Cieľom návrhu je najmä zvýšenie daňovej transparentnosti a zlepšenie boja proti cezhraničným daňovým praktikám firiem.

Návrh zákona má podľa rezortu financií odradiť sprostredkovateľov aj daňovníkov od používania praktík potenciálne agresívneho daňového plánovania a prostredníctvom neho sa má účinne prispieť k úsiliu smerujúcemu k tomu, aby sa vytvorilo prostredie spravodlivého zdaňovania.

"Zákonom sa bude riadiť informovaná a odborne zdatná verejnosť, ktorá navrhuje vysoko sofistikované opatrenia cezhraničného daňového plánovania. Návrh nadväzuje na doterajší dynamický vývoj v oblasti automatickej výmeny informácií," priblížil rezort financií.

Zavádza sa ním automatická výmena informácií o cezhraničných opatreniach podliehajúcich oznamovaniu medzi príslušnými orgánmi členských štátov Európskej únie (EÚ). Na zabezpečenie tejto automatickej výmeny informácií sa zaviedla povinnosť tzv. povinných osôb (sprostredkovateľa alebo príslušného daňovníka, t. j. používateľa) podať informácie o cezhraničných opatreniach, ktoré spĺňajú aspoň jeden charakteristický znak, ktorý presne definuje zákon.

"Uvedená povinnosť sa vzťahuje na sprostredkovateľa, t. j. osobu, ktorá cezhraničné opatrenie navrhuje, ponúka na trhu, resp. ktorá takéto opatrenie pripravuje, sprístupňuje daňovníkovi alebo ktorá riadi jeho aplikáciu u daňovníka," vysvetlilo ministerstvo.

Sprostredkovateľom môže byť aj osoba, ktorá pri týchto aktivitách poskytuje pomoc, podporu alebo poradenstvo iným osobám. "Za určitých okolností sa oznamovacia povinnosť týka aj samotného daňovníka," priblížilo MF SR.

Za nesplnenie nových povinností bude môcť daňový úrad uložiť sankcie. Tie sa môžu vyšplhať až na 30 tisíc eur, a to aj opakovane. "Daňový úrad pri určovaní výšky pokuty prihliada na rôzne skutočnosti, napr. na hodnotu oznamovaného opatrenia, závažnosť, trvanie protiprávneho stavu, následky protiprávneho stavu a podobne," uvádza sa v návrhu zákona.

01 - Modified: 2023-01-25 18:00:00 - Feat.: - Title: Keď zisky skreše parlament aj vojna 02 - Modified: 2022-12-04 14:30:09 - Feat.: - Title: Séria daní pobúrila biznis. Ďalšie Volvo na Slovensko už nemusí prísť, varujú podnikatelia 03 - Modified: 2022-11-21 23:00:00 - Feat.: - Title: Ako budú na tom invalidné dôchodky po novom a zmení sa systém prepočítavania? Niektoré porastú o stovky eur 04 - Modified: 2022-11-11 14:55:50 - Feat.: - Title: Hrozí, že si za tvrdý alkohol priplatíme o 20 percent viac. Poslanec chce vyššiu daň z liehu 05 - Modified: 2022-11-07 23:00:00 - Feat.: - Title: Nadčasy a práca počas sviatku sa majú platiť inak. Kedy sa to stane a ako to zmení vašu výplatu (+ tabuľka)
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. január 2023 07:48