Rada, ktorá sídli v budove NBS, hľadá svojho šéfa.HN Pavol Funtál
StoryEditor

Národná banka schválila novinku. Peniaze na účte budeme mať za desať sekúnd

17.12.2019, 12:55
Autor:
TASRTASR
Instantné platby si budú vyžadovať významné úpravy bankových systémov.

Banková rada Národnej banky Slovenska (NBS) schválila Národný plán zavedenia okamžitých platieb na Slovensku, tzv. instantných platieb, teda ich spracovanie v reálnom čase. Okamžité platby podľa NBS prinesú viaceré benefity pre ľudí aj firmy.

Mali by byť spustené od prvého februára 2022. Národný plán bol vypracovaný v spolupráci NBS, Slovenskej bankovej asociácie, Štátnej pokladnice a Ministerstva financií SR.

"Okamžitá platba je taká platba, ktorá je dostupná klientovi banky každý deň v roku, v sobotu, v nedeľu, pracovné dni, sviatky a je pripísaná takáto platba na účet príjemcu do 10 sekúnd od iniciácie platby bankou platiteľa. Takže z hľadiska služieb klientom ide o revolučnú záležitosť," priblížil v utorok guvernér NBS Peter Kažimír.

V súčasnosti je stanovená maximálna suma transakcie na 15-tisíc eur a od prvého júla 2020 sa táto suma zvyšuje na 100-tisíc eur. "Slovensko má svoj akčný plán, do ktorého sa zapája aj banková asociácia," doplnil Kažimír s tým, že okamžité platby prinesú viaceré výhody pre klientov, firmy aj verejný sektor.

"Zavedenie okamžitých platieb vyžaduje ich spracovanie v reálnom čase, čo predstavuje nutnosť realizácie významných úprav na strane bankových systémov. Po zohľadnení všetkých týchto skutočností sme si stanovili národný plán. Treba splniť mnoho technologických predpokladov," dodal Kažimír.

22. máj 2022 10:38