Odchádzajúci minister hospodárstva Peter Žiga chce svojmu nástupcovi nechať návrhy pomoci pre podnikateľov.TASR
StoryEditor

Matovič chce obchody v nedeľu zatvorené. Je to jeho osobný názor, tvrdí Heger

17.05.2020, 15:07
Autor:
TASRTASR
Peter Žiga povedal, že v súčasnosti nastavený systém zákazu predaja počas sviatkov a zvýšenia príplatkov za prácu cez víkendy je dostatočný.

O prípadnom pokračovaní zákazu nedeľného predaja aj po skončení opatrení proti šíreniu nového koronavírusu vláda rozhodne až po celospoločenskej diskusii.

Vyjadrenia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý takúto možnosť avizoval, sú zatiaľ jeho súkromným názorom. Povedal to v relácii televízie Markíza Na telo minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

​Podpredseda opozičnej strany Smer-SD Peter Žiga oponoval, že v súčasnosti nastavený systém zákazu predaja počas sviatkov a zvýšenia príplatkov za prácu cez víkendy je dostatočný.

Proti je aj Sulík 

"V prospech nedelí hovorí aj to, že samotní predajcovia hovoria, že nedeľa pre nich nie je výhodná," povedal Heger. Ide však podľa neho o zásadné rozhodnutie, ktoré treba urobiť uvážene. Proti trvalému zatvoreniu obchodov v nedeľu sa tento týždeň vyjadril aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Ten upozornil na dohodu s premiérom Igorom Matovičom, podľa ktorej je toto opatrenie iba dočasné. "Je dobré, že diskusia o voľnej nedeli beží," povedal Heger. Rozhodnutie podľa neho vláda prijme na základe výsledkov tejto diskusie.

Minister financií sa s bývalým ministrom hospodárstva Žigom nezhodli na otváraní ekonomiky. Zatiaľ čo Žiga obvinil súčasný kabinet z toho, že nemá plán a nevie, čo bude robiť v najbližších dňoch, Heger oponoval, že vláda predstavila a postupne plní plán uvoľňovania opatrení.

Otváranie hraníc 

Rozhodnutie o prípadnom otvorení hraníc bude podľa Hegera na epidemiológoch, ktorí musia posúdiť riziko zavlečenia nákazy z iných krajín.

Rozdielne pohľady mali diskutujúci tiež na rýchlosť pomoci podnikateľom. Podľa Žigu je pomoc administratívne náročná a pomalá, podľa Hegera je napríklad tlačivo na žiadosť o štátny príspevok podstatne jednoduchšie ako napríklad v Rakúsku a Slovensko už nalialo do ekonomiky viac peňazí ako dvojnásobne väčšie Česko.

Heger zároveň upozornil na nedostatok financií, pre ktorý podľa neho nemohla vláda použiť plošnú podporu podnikateľom a odmietol aj Žigovo tvrdenie o znižovaní dlhu Slovenska počas vlád Smeru-SD.

Bývalý minister poukazoval na klesajúci dlh Slovenska v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP), zatiaľ čo Heger zdôrazňoval rastúcu výšku absolútneho dlhu. "Vy ste z dlhu vyrastali, vy ste ho neznižovali," upozornil Heger.

Do diskusie vstúpil aj guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, ktorý ocenil program možnosti odkladu splátok úverov pre obyvateľstvo aj firmy. Ten podľa neho využilo viac ako 140-tisíc klientov bánk. Kažimír upozornil, že po skončení koronakrízy čaká Slovensko recesia na úrovni možno viac ako desať percent HDP.

Hlavný prepad ekonomiky bude podľa Kažimíra viditeľný v druhom štvrťroku. "Slovensko patrí k najviac zasiahnutým krajinám. Musíme začať uvažovať o recesii v dvojcifernom čísle," povedal guvernér.

Koronavírus a COVID - 19

01 - Modified: 2020-05-07 13:33:57 - Feat.: 0 - Title: Slovensko presvedčilo trhy, že nová vláda je zodpovedný hospodár, tvrdí Heger 02 - Modified: 2020-05-08 19:27:25 - Feat.: 0 - Title: Agentúra Fitch znížila rating Slovenska. Heger z toho okrem koronavírusu viní aj Smer 03 - Modified: 2020-05-15 13:16:41 - Feat.: 0 - Title: Kedy sa reštartuje ekonomika? Vo víkendových diskusiách sa stretnú Heger, Žiga, Remišová aj Pellegrini 04 - Modified: 2020-05-17 12:32:24 - Feat.: 0 - Title: Čo bude s 13. dôchodkami? Heger si ich v plnej výške nevie predstaviť
01 - Modified: 2023-06-05 11:30:02 - Feat.: - Title: Jablko a Demokrati sa spájajú do volieb, ohlásil Heger. Nicholsonová bude na chvoste kandidátky 02 - Modified: 2023-06-02 13:01:23 - Feat.: - Title: Heger: Výstavba Rázsoch z plánu obnovy bola dobrým plánom. Ale nie každý plán sa podarí 03 - Modified: 2023-06-01 11:33:21 - Feat.: - Title: Heger predstavil novú posilu Demokratov, je ňou jadrový fyzik z CERN-u 04 - Modified: 2023-05-31 12:35:53 - Feat.: - Title: Demokrati reagujú na Fica. Tvrdia, že šéf Smeru sa bojí 05 - Modified: 2023-05-30 15:40:10 - Feat.: - Title: Heger sa stretol s premiérom. Nevidí zmysel vysloviť dôveru členom vlády, ktorých by potom chcel odvolávať
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
07. jún 2023 11:21