StoryEditor

Slovensko vymáha od Poľky rekordných 40 miliónov eur. Jej advokát viní štát

Grażyna Maria Kulczyk je aktuálne evidovaná ako najväčší dlžník v zozname Finančnej správy. Jej právny zástupca tvrdí, že slovenský orgán zle aplikoval zákon.

Mohol by to byť námet na filmový „trhák“ o strednej Európe. Slovenskí daniari si uplatňujú voči jednej z najbohatších Poliek, známej mecenáške v oblasti umenia, viac ako 40 miliónov eur.

Táto zápletka však vychádza z reality a jej hlavnou aktérkou je Grażyna Maria Kulczyk, vdova po miliardárovi Janovi Kulczykovi. Ten bol v čase svojej smrti najmajetnejší muž u našich severných susedov.


Chybné vyrubenie
Záväzok, ktorý Kulczyk umiestňuje na prvej priečke pomyselného rebríčka daňových dlžníkov, údajne vznikol jednoduchým spôsobom. V rokoch 2011 až 2018 Poľka ovládala bratislavskú komanditnú spoločnosť Old Brewery.

Profimedia

Tá bola od roku 2016 v likvidácii a o dva roky neskôr sa zrušila. Podnik vlastnila s cieľom držania a správy jednej zo svojich rodinných investícií, no ten sa nakoniec dostal do hľadáčika tunajšej Finančnej správy.

Právnik biznismenky túto skutočnosť pritom nepovažuje za opodstatnenú. „Táto spoločnosť vykonáv...

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-12-03 14:30:00 - Feat.: - Title: Daňové podvody pod drobnohľadom: Finančná správa chce zvýšiť efektivitu v ich odhaľovaní 02 - Modified: 2025-12-01 13:34:15 - Feat.: - Title: Nelegálna výrobňa cigariet spôsobila štátu miliónové škody. Stopy vedú k bývalým členom ozbrojených zložiek 03 - Modified: 2025-11-30 23:02:26 - Feat.: - Title: Miliónové úniky na daniach? Stále stíhajú Kočnera i Bašternáka, no mali v nich prsty aj daňoví kriminalisti 04 - Modified: 2025-11-27 08:29:11 - Feat.: - Title: Finančná správa spúšťa akciu na kontrolu tržieb, zameria sa na sezónnych predajcov 05 - Modified: 2025-11-26 17:18:39 - Feat.: - Title: Malo to byť posledné zvyšovanie, sľubovala pred rokom vláda. Británia ide opäť dvíhať dane o desiatky miliárd
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 06:49