InoBat Auto
StoryEditor

Slovenské batérie pôjdu do českých autobusov. InoBat zverejnil prvú dohodu

27.04.2021, 11:38
Autor:
ČTKČTKTASRTASR
Prvé autobusy s batériami od InoBat Auto by sa mali dostať do prevádzky v roku 2023.

Výrobca batérií InoBat Auto uzavrel dohodu s českým výrobcom autobusov SOR a bude dodávať svoje batérie do mestských, medzimestských aj diaľkových autobusov. Ide o prvú zverejnenú dohodu s konkrétnym partnerom, ktorý bude používať batérie slovenského výrobcu.

Prvé autobusy s batériami od InoBat Auto by sa mali dostať do prevádzky v roku 2023, informoval v utorok mediálny zástupca InoBat Auto Mario Marcinek zo spoločnosti Neuropea.

​Veľký úspech

Spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ InoBat Auto Marián Boček upozornil, že dohoda je významným krokom, ktorý spojí Slovensko a Česko na ceste k postupnej elektrifikácii dopravy.

"Pre európsky automobilový trh je to veľký úspech. Tešíme sa na spoluprácu so SOR, budeme partneri v celom procese, od dizajnu batérie až po finálnu dodávku, pričom pôjde o kompletný reťazec výskumu, vývoja a produkcie, a to všetko presne podľa potrieb nášho zákazníka," uviedol Boček.

​​Počas roku 2021 plánuje InoBat vývoj vhodnej batérie, v roku 2022 by ich v pilotnom teste mali vyskúšať na dvoch autobusoch. Od roku 2023 ráta Boček s plným nasadením batérie pre SOR, pričom na slovenských a českých cestách by tieto batérie mali poháňať viac než 100 autobusov.

Ideálny partner

SOR vyrába v Česku mestské a medzimestské autobusy už viac ako 25 rokov a vyváža ich do ďalších 12 európskych krajín.

"InoBat Auto je pre nás ideálnym partnerom z viacerých dôvodov. Nielenže je nám blízky v rámci regiónu, ale má aj všetky predpoklady k tomu, aby naša spolupráca mala zásadný význam aj v rámci celej Európy," uviedol v tlačovej správe člen predstavenstva SOR Libchavy Vítězslav Tymr.

Pre InoBat Auto ide pritom o prvé zverejnené komerčné partnerstvo. Batérie, ktoré bude spoločnosť vyvíjať a vyrábať vo svojom R&D centre vo Voderadoch, sú výsledkom použitia takzvanej High-Throughput Processing platformy, ktorá bola vyvinutá americkou spoločnosťou Wildcat Discovery Technologies, technologickým partnerom InoBat.

Táto patentovaná technológia umožňuje nájsť správne chemické zloženie batérie pre akékoľvek elektrické vozidlo, presne podľa požiadaviek a špecifikácií cieľového zákazníka. Vlani firma predstavila prototyp batérie pre elektrovozidlá.

Vlani vtedajšia vláda Petra Pellegriniho podporila projekt InoBatu v oblasti vývoja a výroby batérií stimulmi za päť miliónov eur. Za spoločnosťou InoBat stojí konzorcium investorov a technologických firiem. Medzi jej partnerov patrí tiež česká energetická spoločnosť ČEZ.

25. máj 2022 20:57