Slovensko podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka súhlasí so zákazom dovozu ruskej ropy do EÚ, žiada ale trojročné prechodné obdobie.
Sulík dnes pred novinármi za klamstvo označil skoršie informácie niektorých médií, že sa Slovensko k protiruským sankciám nepripojí.
Rokujú o dĺžke prechodného obdobia
"Súhlasíme so sankciami, ale budeme potrebovať prechodné obdobie. Partneri s prechodným obdobím súhlasia, ešte rokujeme o dĺžke, "uviedol Sulík. Dodal, že Bratislava chce tri roky času a že o podobnú výnimku žiada aj Česko. Maďarsko podľa Sulíka chce trvalú výnimku na dovoz ropy z Ruska.
Európska komisia podľa dnešného oznámenia svojej šéfky Ursuly von der Leyenovej navrhuje do konca tohto roka úplne zakázať dovoz ruskej ropy do EÚ. Maďarsko a Slovensko majú podľa unijných predstaviteľov dostať výnimku na dovoz tejto ropy v budúcom roku.
Bude potrebné posilniť kapacitu ropovodov
Slovenský minister hospodárstva povedal, že pri znižovaní závislosti Slovenska na dovoze ruskej ropy bude potrebné posilniť kapacitu ropovodu Adria, ktorý vedie z Chorvátska cez Maďarsko na Slovensko, a tiež uskutočniť potrebné práce na slovenskej ropovodnej sieti s odhadovanými nákladmi 160 miliónov eur.
Hovorca bratislavskej rafinérie Slovnaft Anton Molnár pre ČTK povedal, že podnik už pred terajším konfliktom na Ukrajine popri dovoze ruskej ropy testoval viaceré druhy iných ropných zmesí, ktoré v roku 2020 tvorili rekordných takmer päť percent spotreby podniku.
Rafinéria ročne spracuje okolo 5,5 milióna ton ropy. Slovnaft, ktorý patrí do maďarskej ropnej a plynárenskej skupiny MOL, teraz spracováva najmä taký typ ropy, z ktorej dokáže maximalizovať produkciu nafty, po ktorej je v Európe vyšší dopyt ako po benzíne.