StoryEditor

Bratislava dostane nové byty. Pozrite si šesť lokalít, kde ide stavať Vallo

18.06.2021, 00:00
Kým v okolitých metropolách nahrádzajú nedostatok nehnuteľností výstavbou nájomných bytov, naše hlavné mesto sa nachádza hlboko pod priemerom. Zmeniť to môžu pribúdajúce projekty.

Obraz troch generácií v jednej domácnosti ostal definitívne v minulom storočí. Slováci sa vo veľkom sťahujú do vlastných nehnuteľností. Pri výbere lokality zavážia aj pracovné ponuky a najbližších 30 rokov sa preto Bratislava bude musieť vyrovnať aj so značným prírastkom obyvateľstva. Oproti aktuálnym údajom narastie o osem percent, ale kapacity mesta sú obmedzené.

Dlhodobo ignorovaný problém nedostatku nehnuteľností v hlavnom meste robí z neho ťahúňa cien v širokom okolí. Chýba v ňom 40-tisíc bytov, ku ktorým treba vytvoriť ďalších 4-tisíc mestských nájomných bytov. Riešením je vypracovanie a plnenie bytových politík. Bratislava však zatiaľ vlastní len približne jedno percento z celkového bytového fondu.

V posledných mesiacoch sa čoraz intenzívnejšie hovorí o nových projektoch, ktoré by mohli na území hlavného mesta pribudnúť. Magistrát vlani začal s rekonštrukciou piatich jednoizbových a jedného trojizbového bytu. Teraz sľubuje aj rekonštrukciu ďalších dlhodobo zanedbávaných budov a výstavbu nových.

Pozrite si rozhovor s riaditeľkou Bond reality Danielou Danihel Rážovou o tom, čo s cenami realít urobila pandémia, či sa oplatí kúpiť byt na bývanie alebo na investíciu, ako aj to, čo sa deje na trhu s nájmami.

​Predtým sa však musí vyrovnať s viacerými problémami. „Najskôr sa musí zmeniť územný plán, ten to celé brzdí. Rovnako je to aj so zdĺhavými povoľovacími procesmi. No a v neposlednom rade je to ťažko predstaviteľné aj pre nedostatok pracovnej sily,“ uviedol analytik kancelárie RE/MAX Alexander Krajňak.

Riešiť otázku mestského nájomného bývania má podľa neho zmysel, otázne však je, v akej miere bude možné zámer uskutočniť....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-09-22 13:31:57 - Feat.: - Title: Doprava v Bratislave sa opäť miestami komplikuje, hlásia nehody i kolóny 02 - Modified: 2022-09-22 13:33:38 - Feat.: - Title: CCC opúšťa legendárnu bratislavskú ulicu. Jej majiteľ k nám však prinesie novú značku 03 - Modified: 2022-09-20 19:53:00 - Feat.: - Title: V Bratislave zapečatili časovú schránku, uložia ju do sochy na Michalskej veži 04 - Modified: 2022-09-20 18:36:39 - Feat.: - Title: Opozícia na proteste volala po demisii vlády. Fico vyzdvihol maďarského premiéra Orbána 05 - Modified: 2022-09-19 14:28:42 - Feat.: - Title: V Bratislave otvorili výstavu venovanú legendárnemu atlétovi Emilovi Zátopkovi
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. september 2022 21:49