Sychravý víkend si krátili varením gulášu, rozhovormi či sledovaním správ na notebookoch. Bratislavčania a kolegovia z viacerých kútov krajiny im vraj priniesli termosky s čajom, rezne či koláče, podporili ich aj študenti z východného Slovenska. V blokáde Rožňavskej ulice chcú pokračovať až do splnenia požiadaviek.
Mýto musia platiť vozidlá nad 3,5 tony či autobusy od 1. januára za jazdu po diaľniciach a ďalších vybraných cestách. Autodopravcovia chcú dosiahnuť napríklad pozastavenie prevádzky mýta, prehodnotenie spoplatnených úsekov či zníženie spotrebnej dane z pohonných hmôt a dane z motorových vozidiel
Penzisti doniesli jedlo
"Prekvapilo nás, že prišli aj starší penzisti, doniesli nám kávu, čaj, koláče a potraviny," povedal ČTK jeden z protestujúcich kamionistov Michal Padúch. Pekár z neďalekej pekárne sa zas informoval, koľko má pripraviť bagiet.
Hoci sú vodiči nákladných áut zvyknutí na odlúčenie od rodiny, studené bagety z benzínových púmp či nocovanie v kamiónoch, teplé jedlo od neznámych ľudí vraj bolo pre nich vzpruhou. "Je to veľká psychologická podpora," doplnil Padúch. Známi im v sobotu poslali aj poľnú kuchyňu, deň si tak krátili varením gulášu.
Široká podpora
Niekoľko desiatok šoférov, ktorí svojimi autami blokujú Rožňavskú ulicu v smere do centra Bratislavy, údajne prišli podporiť aj kolegovia z Podhájskej, Košíc či Púchova. "Tlak je veľký, sobota bola dňom psychologických vojen," poznamenal ďalší protestujúci kamionista Slavomír Lamper. S protestujúcimi sa v sobotu stretli šéf Národnej diaľničnej spoločnosti Igor Choma a generálny riaditeľ prevádzkovateľa mýta - firmy SkyToll Matej Okáli, aby zistili nedostatky mýtneho systému a zmiernili napätie. "Popoludní nás zas navštívili policajti v civile, ktorí sa vydávali za kamarátov s cieľom presvedčiť nás, aby sme odišli," dodal.
Kamionisti sa po rannej hygiene na neďalekej pumpe každý deň stretnú na provizórnych raňajkách, nasledujú rozhovory s médiami a debaty v hlúčikoch. "Sme tu viaceré firmy zastúpené, konkurencia však išla bokom, teraz bojujeme za spoločnú vec," tvrdil Lamper. S blízkymi sú vraj v stálom telefonickom kontakte. "Rodiny vedia, že je to aj o nich, aj o tých, čo sú mimo Slovenska. Keď sme niečo začali, nesmieme ľudí sklamať," doplnil.
Nevzdajú sa
Protestujúci vodiči sú v prípade nesplnenia požiadaviek rozhodnutí v blokáde pokračovať aj po očakávanom pondelkovom stretnutí s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD). "Keby sme sa toho vzdali, tak to je také isté, ako keby sme prestali pracovať, zostali sedieť doma a brali podporu," poznamenal Padúch.
Niektorí zo šoférov očakávajú odťahovanie svojich áut vzhľadom na končiace sa prázdniny a hustnúcu premávku v slovenskej metropole. "Obávame sa, že by mohlo prísť k násilnému vyprataniu," tvrdil kamionista z Liptovského Mikuláša. Odvolal sa na údajný tlak na majiteľov odťahových špeciálov, aby poskytli vozidlá na odtiahnutie kamiónov.