StoryEditor

Tretí balík PPP na diaľnicu bude stáť dve miliardy eur

21.01.2010, 17:20
Autor:
TASRTASR

Zmluvu na tretí balík projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP) na výstavbu diaľnice D1 medzi Hričovským Podhradím a Dubnou Skalou má minister dopravy SR podpísať s koncesionárom do 16. februára tohto roka. Poveril ho tým vládny kabinet na dnešnom mimoriadnom rokovaní.

Diaľnicu postaví konzorcium štyroch firiem pod vedením nemeckej súkromnej spoločnosti Hochtief PPP Solutions GmbH. Investičná hodnota projektu je stanovená na 1,99 miliardy eur bez DPH. Dĺžka trvania projektu by mala byť 33,25 roka, pričom obdobie výstavby diaľnice predpokladá rezort dopravy na 3,25 - 4,75 roka. Koncesionár tak bude úsek prevádzkovať 30 rokov.

Ministri tiež odsúhlasili aj dodatok k zmluve. Ten má urýchliť začatie prípravných prác ešte pred dosiahnutím finančného uzavretia. Ich cena nemá presiahnuť 42,95 milióna eur, pričom ich konečná výška sa určí v závislosti od miery ich dokončenia do uzatvorenia financovania.

"Cena za prípravné práce bude uhradená len v prípade, ak v stanovenom termíne nedôjde k dosiahnutiu finančného uzavretia, respektíve koncesná zmluva nebude ukončená pred dňom jej účinnosti," konštatuje v stanovisku rezort financií. Naopak, ak k nemu dôjde, prípravné práce uhradí koncesionár.

Koncesná zmluva mala byť pôvodne podpísaná ešte v decembri minulého roka. Uzavretie projektu a podpísanie definitívnej zmluvy sa však posúvalo pre nejasnosti okolo účasti Európskej investičnej banky (EIB) na jeho financovaní. Tá by mala poskytnúť približne polovicu celkovej sumy.

01 - Modified: 2025-12-03 11:59:55 - Feat.: - Title: Z Prahy vlakom do Bratislavy, Prešova aj Varšavy. Leo Express pridáva nové spojenia 02 - Modified: 2025-11-29 07:23:57 - Feat.: - Title: Polícia upozorňuje vodičov na víkendovú uzáveru D1 pri Bratislave 03 - Modified: 2025-11-27 16:35:21 - Feat.: - Title: Bratislava dostane nový obrovský dopravný uzol. Za pol miliardy pribudnú cesty, mosty aj ďalšie koľaje 04 - Modified: 2025-11-25 12:08:08 - Feat.: - Title: Pokračovanie River Parku v Bratislave má právoplatné stavebné povolenie. Výstavba odštartuje budúci rok 05 - Modified: 2025-11-25 11:19:12 - Feat.: - Title: Benefitom pre cestujúcich sú nízke ceny leteniek, povedal Ráž na 20. výročie pôsobenia Ryanairu v Bratislave
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 03:45