StoryEditor

Prokurátor spochybnil štvrtého operátora. Swan štartuje aj tak

05.10.2015, 00:00
O nováčika na našom trhu sa zaujímala prokuratúra. Tá spochybňuje splnenie podmienok na jeho licenciu.

Štyri centy za minútu volania. Štyri centy za SMS správu. A štyri centy za megabajt dát. Toto je v skrate ponuka, ktorú predstavil včera nový operátor 4 KA, ktorý si založil Swan spoločne so Slovenskou poštou. Jasná informácia. Avšak situácia okolo samotného Swanu sa ešte môže zamotať.

Štvrtým telekomunikačným operátorom Swan sa totiž momentálna zaoberá najvyšší súd. Otázka znie: splnil nový hráč na našom trhu všetky podmienky a skontroloval ho dostatočne štát cez svoj regulačný úrad?

Šéf spoločnosti Swan Miroslav Strečanský (vľavo) predstavil s riaditeľom Slovenskej pošty Tomášom Druckerom (vpravo)
nového operátora.


Celý článok nájdete TU!

Miesto sa nájde aj pre štvrtého operátora. Zvýši sa konkurencia


(Ne) splnené termíny

HN majú k dispozícii rozhodnutie Krajskej prokuratúry v Bratislave, podľa ktorej malo dôjsť k pochybeniam. Jedným z nich je dodržanie termínov, na základe ktorých dostal Swan koncom roku 2013 licenciu na poskytovanie mobilných 4 G služieb. Podľa zákona mal totiž operátor od získania frekvencií pol roka na to, aby ich začal využívať. Štát aj odborníci sa preli, či na splnenie tejto podmienky stačilo sieť iba spustiť alebo aj zabezpečiť, aby ju reálne mohli používať aj ľudia.

Swan totiž splnil prvú spomínanú podmienku, druhú nie. Vtedy do situácie vstúpil Orange, ktorý si nechal otázniky vysvetliť od regulačného úradu. A začala sa nimi zaoberať aj prokuratúra.

Regulátor v pasci

Tá vo svojom rozhodnutí konštatuje, že kľúčovým bolo práve reálne poskytovanie služieb pre ľudí. Podľa prokuratúry tak porušil regulačný úrad zákon. Samotný Swan sa bráni. „Je to agresívny konkurenčný boj ďalších operátorov, ktorí nám chcú zabrániť vstup na trh,“ tvrdí výkonný riaditeľ Swan Martin Nosný. Podľa neho všetko splnili, kontroly vykonané boli. „Aj keby bol názor najvyššieho súdu iný, vzhľadom na to, že regulačný úrad nekonal, už nie je priama hrozba spustenie siete,“ dodal.

Prokuratúra však žiada súd, aby prikázal regulátorovi znova preskúmať splnenie podmienok a rozhodnúť, čo ďalej. Podľa Andreja Leontieva, partnera advokátskej kancelárie TaylorWessing, ak by Najvyšší súd prokuratúre vyhovel, pre štátneho regulátora to môže byť ťažká situácia. „Lebo v prípade, ak by teraz, dodatočne, rozhodol o odobratí licencie, môže štát čeliť nárokom operátora na náhradu škody.“

01 - Modified: 2007-10-03 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Liberec chce slovenského brankára
01 - Modified: 2022-04-25 08:45:32 - Feat.: - Title: Prípad vzbudzuje veľké emócie, reagoval prokurátor po vzatí Kaliňáka do väzby 02 - Modified: 2021-09-17 11:11:22 - Feat.: - Title: Prokuratúra podala obžalobu na Kučerku. Stíhajú ho za prijímanie úplatku 03 - Modified: 2021-08-13 15:16:21 - Feat.: - Title: Šéf 4ky: Konkurencia sa snaží zmariť našu spoluprácu s poštou 04 - Modified: 2021-07-06 15:00:08 - Feat.: - Title: Imrecze je vo väzení týraný, tvrdí Fico. Prokuratúru obvinil, že sa na Smer snaží čokoľvek nájsť 05 - Modified: 2021-06-24 15:22:08 - Feat.: - Title: V kauze Mýtnik ide až o 65 miliónov eur. Prokurátor priniesol podrobnosti
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. marec 2023 17:45