StoryEditor

Štát chce od Enelu za privatizáciu dvesto miliónov

23.09.2014, 15:29
Autor:
SITASITA
Doplatok bude štát žiadať od talianskej spoločnosti ešte predtým, ako sa uskutoční samotný predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární.

Privatizácia Slovenských elektrární stále nie je definitívne uzavretá. Talianska spoločnosť Enel pritom vstúpila do elektrárni pred ôsmimi rokmi. Taliansky investor sa totiž stále nedohodol so štátom na vyrovnaní.

Teda na tom, či Taliani za svoj 66-percentný podiel v elektrárňach budú ešte doplácať, alebo im štát bude vracať zo sumy 840 miliónov eur, za ktorú majoritný podiel v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny získali. Ministerstvo hospodárstva SR najnovšie tvrdí, že už má analýzu, podľa ktorej bude od Enelu žiadať doplatok vo výške 200 miliónov eur.

Ako uviedla hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková, spomínaný doplatok bude štát žiadať od talianskej spoločnosti ešte predtým, ako sa uskutoční samotný predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární, ktorý taliansky investor avizoval.

Predtým, než sa uskutoční samotný predaj, budeme chcieť, aby bola privatizácia dokončená. Budeme sa opierať o analýzu, ktorá spomína doplatok asi 200 miliónov eur," uviedla Žiaková.

Do Slovenských elektrární plánuje ministerstvo hospodárstva poslať aj kontrolu z Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ). Plány ministerstva odobril v utorok parlamentný finančný výbor. Ten prijal uznesenie, na základe ktorého bude môcť NKÚ vykonať kontrolu hospodárenia s finančnými prostriedkami v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny, a o ktorom bude rokovať plénum.


Premiér Robert Fico. Snímka: SITA/J. Slovák

Plánovaná kontrola má súvisieť s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi, ktorý požiadal predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku, aby predložil spomínané uznesenie do parlamentu, sa nepozdáva neustále navyšovanie prostriedkov na dostavbu dvoch mochoveckých blokov, ako aj posúvanie termínov ich dostavby.

Štát podľa Slovenských elektrární, ako minoritný akcionár spoločnosti, už má plnú moc dohliadať na jej manažment a má aj prístup k dokumentom a účtom, vrátane podrobnej Správy o stave dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Slovenské elektrárne sú pripravené poskytnúť ďalšiu súčinnosť v prípade rozhodnutia NKÚ realizovať interný audit,“ reagovala hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 percent akcií.

Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

01 - Modified: 2006-10-24 20:41:53 - Feat.: 0 - Title: Krajina (ne)pokoja
01 - Modified: 2022-11-29 17:09:01 - Feat.: - Title: Štát chce podporiť dobrovoľníctvo, organizácie majú získavať dotácie 02 - Modified: 2022-11-25 05:56:13 - Feat.: - Title: Rusko už minulo za vojnu 82 miliárd dolárov, štvrtinu ročného rozpočtu 03 - Modified: 2022-11-15 16:16:25 - Feat.: - Title: Pol miliardy eur od štátu bude pre podnik slúžiť ako finančná rezerva, odkazuje SPP 04 - Modified: 2022-11-09 11:22:09 - Feat.: - Title: Štát chce podporiť dobrovoľníctvo, organizácie majú získavať dotácie 05 - Modified: 2022-10-24 09:14:52 - Feat.: - Title: Deficit rozpočtu sa rovná pomoci. Ako sa rozdelí koláč financií?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. december 2022 19:38