StoryEditor

Základný príjem otvára ďalšie otázky

10.02.2016, 23:00
Náklady na distribúciu dávok sa na Slovensku pohybujú v miliónoch eur, hovorí Radovan Ďurana pre HN.

„My roboty žiadame zavedenie univerzálneho základného príjmu pre ľudí. Chceme pracovať pre ľudí a sňať z nich časť námahy v snahe zabezpečiť si príjem. Vieme dobre pracovať, ale nechceme ľudí priviesť do existenčných problémov“. Nie, nejde o správu budúcich civilizácií, ale hlášku, ktorú šírili jednoduché roboty na stretnutí svetových lídrov v Davose. Nie náhodou, pretože Davos je vo Švajčiarsku a práve tam sa referendum o univerzálnom základnom príjme chystá.

Štyri kolá

Referendum je dôležitým nástrojom spravovania švajčiarskej spoločnosti. Každý rok ho organizujú v dvoch až štyroch kolách, pričom v jednom kole sa môže stretnúť niekoľko otázok z rôznych oblastí. Na rozdiel od Slovenska, kde história referend skôr zvádza k skepse, Švajčiari berú referendum ako súčasť politického života. Vďaka referendám je človek aktívnym občanom nielen v deň volieb, ale aj počas celého volebného obdobia. Politici sa po výhre vo voľbách nemôžu pokojne zamknúť na štyri roky do slonovinovej veže na vŕšku, lebo občania im prostredníctvom referend prepisujú plán práce.

A na jún je naplánované referendum, ktoré môže nielen prepísať plán práce federálnej vlády, ale aj celý sociálny systém krajiny. Rozhodovať sa bude o...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 04:36