StoryEditor

Česko získalo megainvestíciu. Amazon zamestná desaťtisíc ľudí

22.10.2013, 13:05
Americká spoločnosť postaví dve logistické centrá. Jedno vyrastie pri Prahe, druhé v blízkosti slovenských hraníc, neďaleko Brna.

Americký internetový gigant Amazon, ktorý v roku 1994 založil Jeff Bezos, plánuje rozšíriť svoju doterajšiu sieť 25 európskych logistických centier o dve české prevádzky. Celoročnú prácu by v nich malo počas troch rokov postupne nájsť 4000 pracovníkov. Ďalších šesťtisíc ich môže rozšíriť v sezóne.

Brno a Praha

Dve nové distribučné centrá internetového obchodu pre európskych zákazníkov budú stáť neďaleko Prahy a Brna.

"Sme veľmi potešení tým, že dve nové distribučné centrá v Českej republike pomôžu našej spoločnosti zvládnuť budúci rast s tým, ako naši zákazníci čoraz viac využívajú čoraz rozširujúcej sa ponuky našich služieb," dodal k investícii riaditeľ spoločnosti Amazon pre európske operácie Tim Collins.

Dodal, že počíta so sprevádzkovaním oboch centier najneskôr v druhej polovici budúceho roka.

Prácu nájdu aj manažéri

Podľa vyhlásenia firmy dostanú pracovnú príležitosť záujemcovia z rôznych oblastí spojených s naskladnením tovaru, jeho kompletáciou a balením. Amazon hľadá tiež manažérske posty a vedúcich tímov. "Spoločnosť teraz začne proces náborov zamestnancov na tieto pracovné pozície. Následne v apríli 2014 bude spoločnosť pokračovať v najímaní pracovníkov pre nadväzujúce pozície," uviedla firma.

Prvé z centier vznikne v obci Dobrovíz neďaleko ruzyňského letiska, neďaleko centra pre vrátený tovar. Priestory si spoločnosť prenajme od Panattoni Europe. Brnenské centrum má vzniknúť pri diaľnici D1 a Amazon si ho prenajme od CTP Investu.

Obe centrá majú mať rozlohu 95 tisíc metrov štvorcových.

Obsluha pre Nemecko

Či má umiestnenie centier do Českej republiky súvislosť s prípadným budúcim spustením českej verzie e-shopov zástupcovia Amazonu neuviedli. Vzhľadom na veľkosť českého trhu je však pravdepodobné, že distribučné centrá budú obsluhovať skôr nemecký trh.

Nemecko je tiež jednou z piatich európskych krajín, pre ktorú existuje vlastná verzia amerického e-shopu. Najmenším takým trhom je 50-miliónové Španielsko.

Médiá v minulosti špekulovali, že Amazon chce do Česka premiestniť logistické centrá práve z Nemecka. Firma teraz ale vyhlásila, že neplánuje zatvárať svoje existujúce distribučné centrá v Európskej únii.

Amazon je najväčším a zároveň aj jedným z najstarších internetových obchodov na svete. Jeff Bezos, ktorý stále stojí na čele firmy, ju založil v roku 1994, vtedy ešte pod menom Cadabra. Svoju činnosť na internete Amazon začal v júli 1995.

Spoločnosť pôsobí aj na Slovensku. V Bratislave zamestnáva vyše sto ľudí, ktorí pracujú ako podpora predaja pre zákazníkov Amazonu z Európy.

01 - Modified: 2005-08-03 05:35:43 - Feat.: 0 - Title: Dolar oslaboval
01 - Modified: 2022-10-05 13:01:50 - Feat.: - Title: Anektuje Česko Kaliningrad? Twitter sa naplno chytil žartu, ktorý pobúril ruských propagandistov 02 - Modified: 2022-10-05 11:03:27 - Feat.: - Title: Česká vláda stanovila maximálne ceny elektriny a plynu. Zastropovanie bude platiť po celý budúci rok 03 - Modified: 2022-10-04 14:32:18 - Feat.: - Title: Alexandr Dugin podáva trestné oznámenie na českú ministerku. Kritizuje, ako reagovala na smrť jeho dcéry 04 - Modified: 2022-10-04 11:06:21 - Feat.: - Title: Matovič hlási mimoriadny úspech. Brusel uvoľní štátom miliardy, pomôžu znížiť závislosť od Ruska 05 - Modified: 2022-10-03 12:52:13 - Feat.: - Title: Český minister vnútra je presvedčený, že kontroly na hraniciach so Slovenskom budú predĺžené
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. október 2022 23:23