StoryEditor

Ukrajinci si dovolenku v Tatrách rezervujú menej

13.10.2014, 13:18
Autor:
tasr, stltasr, stl

Tatranci registrujú pokles záujmu zo strany Ukrajincov o zimnú dovolenku vo Vysokých Tatrách. Výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská uviedla, že hlavnými dôvodmi sú zlá ekonomická i nestabilná politická situácia u našich východných susedov.

„Momentálne sme zaznamenali pokles, čo sa týka dopytu a rezervácií zo strany tejto klientely, je to asi 20 % až 30 %. Avíza sme dostali jednak od predajcov zájazdov, ale aj zo strany veľvyslanectva, ktoré hlási pokles počtu žiadostí o víza. Možno sa tá situácia ešte vyvinie inak a ľudia si práve v tomto období začnú rezervovať dovolenky, ten boom prichádza práve v druhej polovici októbra,“ objasnila Maťašovská. Dôležitým faktorom doterajšieho poklesu však podľa nej je, že v tomto roku sú dovolenky pre Ukrajincov dvakrát drahšie, ako boli v minulosti. Čo sa týka Rusov, tam pokles v porovnaní s minulým rokom nezaznamenali.

„Rusky hovoriaca klientela si primárne pobyty začína rezervovať v októbri a novembri, keď evidujeme väčšie množstvo rezervácií. Spolupracujeme s veľkými cestovnými agentúrami a kanceláriami a máme od nich prísľub, že budú oslovovať ruských aj ukrajinských klientov. Oslovujeme ich aj priamo,“ uviedla Zuzana Fabianová, hovorkyňa spoločnosti Tatry mountain resorts, ktorá v Tatrách prevádzkuje hotely i lyžiarske strediská.

Pokles záujmu zo strany ukrajinskej klientely sa dotkne jednak väčších lyžiarskych stredísk a hotelov, ale aj tých menších. „Pre nás to určite nie je dobrá správa, pretože tí rusky hovoriaci hostia u nás tvoria počas toho top týždňa po novom roku zhruba 50 % návštevníkov. Prognózy nie sú dobré ani zo strany ubytovateľov tu v okolí, ktorí hovoria, že objednávky na ubytovanie od Ukrajincov neprichádzajú. A dokonca to nevyzerá ružovo ani s Rusmi, je to pre nich veľmi drahé potom, čo klesol rubeľ,“ upozornil riaditeľ lyžiarskeho strediska Ždiar – Strednica Marián Bekeš. V rámci celej zimnej sezóny však Ukrajinci a Rusi netvoria až také veľké percento návštevníkov tohto lyžiarskeho strediska.

Región Vysokých Tatier sa však rozhodol realizovať aktivity aj na ďalších dvoch trhoch, aby dotiahli do Tatier nových návštevníkov. „Orientujeme sa na Pobaltie, kde od decembra začne lietať pravidelná linka Riga – Poprad. Tam sa potom môžeme napojiť na oblasť Ruska, Moskvu a Kaliningrad, odkiaľ môžu hostia priletieť priamo k nám. Väčšiu kampaň chceme spustiť aj vo Veľkej Británii, maximum chceme vyťažiť z novej leteckej linky Londýn – Poprad,“ uzavrela Maťašovská.

 

 

UPOZORNENIE:

TASR vydáva k správe zvukový záznam.

 

 

aan gl

 

01 - Modified: 2006-11-15 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: OPEC signalizuje zníženie ťažby ropy
01 - Modified: 2022-12-01 11:18:32 - Feat.: - Title: Aktivovali sa partizáni. Rusi na Kryme strácajú pôdu pod nohami, hrozí im, že sa tam chytia do pasce 02 - Modified: 2022-12-01 12:41:16 - Feat.: - Title: Šéf Chemosvitu pre HN: Náhradu za ruský trh hľadáme hlavne v Európe 03 - Modified: 2022-12-01 08:51:01 - Feat.: - Title: V Kyjeve osadia vianočný stromček neporaziteľnosti. Kvôli vojne bude ako jediný v krajine svietiť 04 - Modified: 2022-11-29 22:30:31 - Feat.: - Title: Smrť šéfa bieloruskej diplomacie vyvolala konšpirácie o jej príčinách 05 - Modified: 2022-11-29 20:35:51 - Feat.: - Title: Ruské sily zabili počas okupácie Charkovskej oblasti aj spisovateľa Vakulenka
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. december 2022 19:00