Prídete do reštaurácie a objednáte si sódu. Možno ani netušíte, že prevádzkovateľ chcel ušetriť a sódu plnil prístrojmi z čierneho trhu. „Zistili sme, že niektorí prevádzkovatelia gastrozariadení nakupujú fľaše s plynmi, potrebnými na dodanie bubliniek do čapovaných nápojov od doslova garážových predajcov, ktorí sa správajú k dodržiavaniu hygienických a bezpečnostných predpisov veľmi benevolentne,“ približuje generálny riaditeľ trhovej jednotky v predaji technických plynov Messer Tatragas Michal Paľa.
To by nebol problém, keby tieto prístroje spĺňali všetky náležitosti a neobsahovali zvýšenú prítomnosť železa. „Analýzou bolo zistené, že viaceré z kontrolovaných fliaš boli preplnené a zvnútra vo veľkej miere skorodované, pričom pri každom ich použití v potravinárstve sa do nápoja môžu dostať nežiaduce nečistoty a kontaminovať ho,“ hovorí predseda Slovenskej asociácie výrobcov a dodávateľov technických plynov Dušan Driensky.
Mnohé z takýchto plničiek boli prerobené z hasiacich prístrojov. „O situácii sme informovali aj kompetentné orgány najmä Inšpektorát práce a Regionálny úrad verejného zdravotníctva,“ dodal Michal Paľa. Ten bude preskúmavať plničky. Najčastejším znečistením je prítomnosť mikroskopických častíc železa. Jeho chronický nadbytok v tele môže spôsobovať výskyt cukrovky, rakoviny, hypertenzie či obličkových ochorení.
Výrobcovia plynov sa preto na podnet spoločnosti Messer Tatragas rozhodli založiť iniciatívu s názvom „Čisté bublinky“, ktorá združí predajcov plynov s povoleniami na ich použitie v potravinárstve. V rámci nej, okrem informačnej kampane zameranej na prevádzky využívajúce potravinárske plyny, budú členovia iniciatívy distribuovať aj jedinečné, číselným kódom označené nálepky. Tie budú označovať prevádzku odoberajúcu plyny od dodávateľov s potrebnými povoleniami.