StoryEditor

Štát prechádza na cloud. Ušetrí 30 miliónov eur

18.07.2014, 10:17
Autor:
tasr, stltasr, stl

Šetrenie nákladov štátu a zavedenie najmodernejších technológií. To sú dva hlavné dôvody, pre ktoré sa vláda rozhodla pristúpiť k centralizácii dátových centier a preniesť celú administratívu štátneho aparátu na cloudové služby. Uviedol to v rozhovore pre TASR generálny riaditeľ Sekcie informatizácie spoločnosti Ministerstva financií (MF) SR Pavel Bojňanský.

"Požiadavky, ktoré máme zo strany jednotlivých rezortov na rozširovanie dátových centier, nám už neúmerne narástli," vysvetlil. V súčasnosti existuje na Slovensku 250 dátových centier štátnej správy, ktoré zväčša nespĺňajú prísne bezpečnostné štandardy. "Výdavky, ktoré dnes štát dáva do informačných technológií, sú pomerne vysoké a naším cieľom je zredukovať ich na čo najnižšiu možnú mieru," zdôvodnil Bojňanský s tým, že podobné trendy možno pozorovať aj inde vo svete.

Vytvoriť sa majú dve veľké virtuálne dátové centrá, ktoré spolu v priebehu siedmich rokov dosiahnu plochu približne 6000 štvorcových metrov (m2). V Bratislave bude dátové centrum v správe ministerstva financií, druhé v Banskej Bystrici má prevádzkovať rezort vnútra. Malý priestor v hlavnom meste už dnes rezort financií využíva pre svoje informačné systémy, väčší kúpil pre ďalšie štátne inštitúcie. Zatiaľ nie je jasné, či na strednom Slovensku vyrastie úplne nové dátové centrum, alebo štát rozšíri to pôvodné.

V prvej etape projektu, ktorá sa začala v máji tohto roka, bude štát poskytovať housingové služby pre jednotlivé štátne úrady. Tie si budú na spoločnom mieste sami spravovať vlastné systémy. V druhej fáze, pravdepodobne od konca roka 2015, budú aplikácie na serveroch ministerstiev financií a vnútra využívať aj iné inštitúcie v rámci cloudových služieb. "Tým sa nám podarí zracionalizovať počet zamestnancov pracujúcich v informačných technológiách na jednotlivých ministerstvách, centralizovať prevádzku informačných systémov, zároveň zvýšiť kvalitu pracovníkov a zjednodušiť celý model poskytovania služieb," priblížil sekčný riaditeľ.

Investičné náklady na vybudovanie a rozvoj centralizovaných dátových centier odhaduje ministerstvo financií na 250 miliónov eur, ktoré sa použijú z eurofondov. Z toho 50 až 70 miliónov by mali stáť samotné priestory a zvyšok servery spolu s informačnými systémami. Prevádzku centier bude štát financovať zo zdrojov štátneho rozpočtu. Dnes dáva na fungovanie všetkých informačných systémov štátnej správy približne 150 miliónov eur ročne. Zmenou systému financovania chce ušetriť každý rok asi 30 miliónov eur. "Rátame, že nás to bude stáť o 15 až 20 % menej ako doteraz," vyčíslil Bojňanský.

Rezort financií počíta, že na realizácii projektu by sa mali podieľať desiatky malých aj veľkých dodávateľov zo Slovenska a zahraničia, ktorých vyberie v rámci niekoľkých verejných obstarávaní. Medializovanú kritiku, že suma určená na projekt je príliš vysoká a ide len o vládny biznis, šéf sekcie informatizácie odmieta.

 

 

 

01 - Modified: 2006-08-09 11:24:00 - Feat.: 0 - Title: Slovenská Grafia za polrok s rastom tržieb o 21,9 %
01 - Modified: 2022-03-30 09:40:44 - Feat.: - Title: Robí vám problém nedostatok pamäti v iPhone? Takto telefón odľahčíte v pár jednoduchých krokoch 02 - Modified: 2022-01-26 05:45:52 - Feat.: - Title: Microsoft zvýšil tržby aj zisk o pätinu. Môže za to veľký dopyt po cloudových službách 03 - Modified: 2021-11-04 16:05:05 - Feat.: - Title: Boj gigantov. Gatesov Microsoft po viac ako roku prekonal Apple 04 - Modified: 2021-06-15 13:37:37 - Feat.: - Title: Digitalky: Uvoľnený technologický podcast. O výmene batérií v elektronike a o tom, čo sa stane s Google fotkami (podcast) 05 - Modified: 2021-05-06 14:45:30 - Feat.: - Title: Obľúbená funkcia končí s bezplatnou verziou. Koľko vás vyjdú Google Fotky?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
12. august 2022 13:16