Na budúci rok vláda plánuje schodok 1,93 percenta. Aj keď stále smeruje k vyrovnanému rozpočtu, výrazná konsolidácia čaká až na budúcu vládu. Nemohol byť rozpočet na budúci rok ambicióznejší?
Ak sa pozrieme do roku 2013, tak šetrenie bolo výrazné aj pri veľmi nízkom hospodárskom raste. Z politického cyklu vyplýva, že ťažšie a škaredšie veci sa robia na začiatku, takže preto najväčšie šetrenie sme spravili v roku 2013. Treba však podotknúť, že spĺňame podmienky fiškálneho kompaktu aj eurozóny. Či to mohlo byť ambicióznejšie, závisí od hospodárskej politiky štátu. Z deficitov a dlhov sa ľudia nenajedia, vláda preto pristúpila k sociálnym balíčkom, aby z toho mali osoh aj ľudia. Zvyšuje sa zamestnanosť, ekonomika rastie. Zvyšujú sa platy.
Plány na vyrovnaný rozpočet tu už boli. Je vôbec vyrovnaný rozpočet pre Slovensko reálny, keď každoročne rastú výdavky napríklad na zdravotníctvo či obranu?
Tento rozpočet na to má všetky predpoklady. Nesúhlasím s tým, že šetriť bude musieť hlavne budúca vláda. Konsolidačné úsilie na budúci rok je na úrovni 0,8 percenta a ani v ďalšom roku nemá byť vyššie, ako sa podarilo dosiahnuť v roku 2013.. Áno, bude nutné robiť opatrenia, ale tie robí aj táto vláda.
Ale konsolidačné úsilie, teda ako vláda reálne okresala štátny rozpočet, bolo v minulom roku záporné o 0,5 percenta a tento rok na nule. Čím to je?
Ovplyvňuje to aj medzera medzi potenciálny...
Zostáva vám 85% na dočítanie.