StoryEditor

Mihál kritizoval novinky pre živnostníkov: Ľudia nevedia, čo majú robiť

29.07.2015, 17:11
Autor:
TASRTASR

Sociálna poisťovňa (SP) začala až koncom júla doručovať oznámenia, v ktorých živnostníkom a ostatným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) určila výšku poistného. Poslanec Jozef Mihál (SaS) upozornil, že tieto oznámenia mali podľa zákona dostať do 20. júla, a to len tí, ktorí podávali daňové priznania v riadnom termíne (do 31. 3.).

Vidia, že štátny systém nefunguje

"Mnohí sú zneistení, či a v akej výške budú ďalej platiť poistné, ktoré je splatné do 8. augusta. Situácia vznikla vraj kvôli tomu, lebo Finančné riaditeľstvo, ktoré malo povinnosť do konca mája zaslať údaje Sociálnej poisťovni z daňových priznaní, si túto povinnosť plní až v týchto dňoch," povedal dnes TASR Mihál. Podľa poslanca je to celé v obrovskom časovom sklze. "Ľudia nevedia, čo majú robiť. Keďže sú dovolenky, nemusia byť doma. Toto všetko ich zneisťuje a vidia, že štátny systém nefunguje," konštatoval poslanec. Varoval aj pred zle vyplnenými daňovými priznaniami, ktoré môžu ľuďom celú situáciu ešte skomplikovať.

"Tlačivo má základnú časť, na ktorú si každá účtovníčka, ktorá tlačivo vyplnila, dáva pozor, lebo z toho vyplýva výpočet samotnej dane. Ale na jeho konci je ešte príloha určená pre výpočet sociálneho a zdravotného poistenia a tú ľudia doteraz možno podceňovali, ani ju nevyplnili alebo vyplnili nesprávne, pretože SP doteraz údaje ani nepotrebovala. Lenže v tomto roku tie údaje sú skutočne dôležité. Ak ich niekto nevyplnil v prílohe správne alebo vôbec, tak dôjde k problémom," avizoval Mihál.

Doteraz si živnostníci a ostatné SZČO museli určiť výšku vymeriavacieho základu sami. Teraz túto povinnosť už nemajú.

Mihál: Zodpovedná je Sociálna poisťovňa

"Všetko je povinnosťou SP, za čo aj zodpovedá. Ak by niekto vinou poisťovne platil nižšie poistné, ako by mal, tak to nie je jeho chyba a nemôže byť penalizovaný. Pokiaľ by mu poisťovňa oznámila po dvoch, troch mesiacoch, že výpočet bol chybný, tak by poistné musel doplatiť, ale sankcie živnostníkovi už nehrozia," zdôraznil Mihál. Iná situácia by podľa poslanca nastala, ak by SZČO daňové priznania vyplnili zle alebo by boli neúplné.

Sociálna poisťovňa odložila platenie nových odvodov z 10. augusta na 2. septembra. Dočasne pozastavila aj zasielanie oznámení samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) o ich odvodovej povinnosti, ktorú majú od 1. júla 2015, a to z dôvodu technických problémov Finančnej správy SR pri exporte údajov do Sociálnej poisťovne (SP).

Termín sa predlžuje

"Údaje, ktoré Sociálna poisťovňa potrebuje na výpočet odvodovej povinnosti živnostníkov, dostane počas dnešného dňa. Samostatne zárobkovo činné osoby preto nemusia zaplatiť odvody do Sociálnej poisťovne v pôvodnom termíne 10. augusta 2015. Termín ich splatnosti sa predlžuje na 2. september 2015 tak, aby mali živnostníci dosť času pripraviť si platby. Toto rozhodnutie SP prijala v snahe vyjsť v ústrety živnostníkom," informoval TASR hovorca SP Peter Višváder.

Finančná správa (FS) posiela dáta do SP priebežne, a to od konca júna. "Ide o údaje okolo 600-tiscíc daňovníkoch, ktorí podali daňové priznanie typu B. Tieto podklady sú už odoslané. Počas včerajšieho dňa (28.7.) sa zistilo, že pri niektorých daňových priznaniach je potrebné opraviť údaje po daňovníkoch, ktoré uviedli nesprávne. Príklad je vyplnenie dátumu narodenia namiesto rodného čísla a podobne. Opravené dáta zašleme Sociálnej poisťovni dnes popoludní," potvrdila hovorkyňa FS Patrícia Macíková.

01 - Modified: 2007-08-07 07:12:55 - Feat.: 0 - Title: Fico vz. médiá. V aréne je HZDS
01 - Modified: 2023-05-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Ste konateľom vo firme? Takéto odvody musíte platiť 02 - Modified: 2023-05-09 15:39:58 - Feat.: - Title: Poľnohospodárska komora víta posunutie novely zákona o sociálnom poistení, pomôže potravinárom s odvodmi 03 - Modified: 2023-04-12 05:47:12 - Feat.: - Title: Česká armáda pripravuje nácvik odvodov. Akcia preverí krajské vojenské veliteľstvá 04 - Modified: 2023-04-09 10:32:55 - Feat.: - Title: Minulý rok ukončili podnikanie tisícky firiem a živnostníkov. Stále zápasia s dosahmi pandémie 05 - Modified: 2023-03-02 14:30:00 - Feat.: - Title: Zdravotné a sociálne odvody. Čo všetko o nich potrebujete vedieť?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. jún 2023 00:50