StoryEditor

Bratislavská Hirošima zmení svoju podobu. Z opachy vyrastie na druhý pokus luxusný komplex

02.05.2016, 13:27

Nevydarený projekt veľkého nákupného centra Yosaria Plaza, z ktorého stojí v centre Ružinova už mnoho rokov iba skelet známy ako "Hirošima", by mohol zmeniť svoju podobu. Pre TASR to potvrdil autor vizualizácií nového ružinovského centra Branislav Kaliský.

Najväčšou brzdou však podľa neho naďalej zostávajú nedoriešené majetkovoprávne vzťahy a súdny spor.

Pozemky spolu so súčasným skeletom patria Ivanovi Líškoví a spoločnosti Yosaria Plaza, ktorý objekt bývalého obchodného domu Prior zatvoril ešte v roku 2005 a podľa plánov tu mal postaviť obrovské nákupné centrum. Do dnešného dňa sa však neudialo nič.

Vzhľadom na to, že bývalý investor mal projekt, ktorý je spred 10 až 15 rokov a situácia aj v stavebníctve, aj v Bratislave sa trošku posunula, tak pôvodný projekt je do značnej miery prežitý," konštatoval Kaliský.

Nová tvár projektu
Počítal totiž s veľkým nákupným centrom, ktorých je podľa neho v hlavnom meste v súčasnosti dosť. „Preto sme si sadli k tomu projektu a začali sme robiť niečo, čo je miestotvorné, čo by mohlo pomôcť mestskej časti," vysvetlil architekt.

Podľa novopripravovanej vizualizácie by mohol byť projekt kombináciou všetkých funkcií, teda od polyfunkčných priestorov cez bývanie až po rozšírenie verejných zelených priestorov a okolitých námestí. Okrem klasických služieb by sa sem podľa úvah mohla presunúť napr. mestská či ružinovská knižnica, myslí sa tiež na voľnočasové aktivity pre deti.

Projekt počíta aj s bývaním, okrem klasických bytov sa navrhuje aj objekt sociálneho bývania. "Už je najvyšší čas, aby mestské časti začali stavať svoje nájomné byty a podporili mladé rodiny. Hlavne mestské časti ako Ružinov, Petržalka, Nové Mesto, kde je veľmi veľa mladých rodín," povedal Kaliský.

V rámci projektu sa zároveň navrhuje napr. zväčšiť súčasné Papánkovo námestie takmer o polovicu a takým spôsobom, aby naozaj plnilo funkciu námestia. V súčasnosti je to podľa Kaliského len voľná plocha pri Kultúrnom dome Ružinov.

Vyše tisíc parkovacích miest
"Toto námestie by sme chceli presunúť ako pokračovanie Parku Andreja Hlinku. Mal by to byť taký ústredný bod toho zeleného pásu. Dnes park Andreja Hlinku funguje skôr ako polopark, polonámestie, kde sa robia akcie, ktoré do parku ani nepatria," priblížil Kaliský. Zároveň sa počíta s vybudovaním 43 metrov zelene na prepájacom bulvári medzi Ružinovskou a kostolom na Tonášikovej ulici a s 1 300 podzemnými parkovacími miestami.

Výška investícií sa odhaduje na okolo 200 miliónov eur, investovať do projektu by mal súkromný investor. V hre sú podľa Kaliského dvaja investori, skupina Iuris a zahraničná spoločnosť YIT. S finančným zapojením mesta či mestskej časti sa údajne veľmi nepočíta, keďže na to nemajú dostatok peňažných prostriedkov. Možnosť zapojenia samosprávy však architekt vidí v prípade výstavby nájomných bytov.

Po vypracovaní bude projekt prezentovaný aj verejnosti, takže sa bude môcť k nemu vyjadriť ružinovská samospráva aj miestni obyvatelia. Zelenú projektu môžu dať až miestni poslanci. Kaliský však upozorňuje, že toto nie je návrh, ktorý by išiel na územné rozhodnutie, ale návrh, aby aj samospráva a obyvatelia boli informovaní, čo sa pripravuje. "Myslím si, že na to, aby  sa spravil prvý výkop reálneho projektu, je ďaleká cesta. Môj odhad je dva až tri roky," dodal.

Príbeh sa začal v roku 1984
O tom, že projekt Yosaria Plaza bol celý zmenený a že je oň veľký záujem zo strany investorov, potvrdil aj Ivan Líška. "Chceli by sme ho čo najskôr prezentovať verejnosti, ale problémom je spletitý súdny spor, ktorý nedovoľuje v tejto fáze vstúpiť investorovi do tohto projektu. Hľadáme riešenia, ako tento súdny spor ukončiť dohodou, ale vyžaduje to určitý čas," uviedol pre TASR Líška. Hneď ako k tomu dôjde, bude o tom informovať.

Obchodný dom vyrástol v Ružinove v roku 1984. V roku 1995 ho odkúpil Ivan Líška, ktorý ho o tri roky neskôr zrekonštruoval a vznikol Obchodný dom Prior.

V 2005 ho majiteľ zatvoril, pretože tu chcel vybudovať veľké nákupné centrum. Jeho súčasťou malo byť napr. 250 obchodov, kaviarne, kancelárie, ale aj relaxačné centrum, klzisko, bazén, sauny, masáže či soláriá.

Zakrátko však avizoval prvé finančné problémy údajne spojené s vtedajšou finančnou krízou. Bolo to v roku 2007, kedy podľa plánov mali nákupné centrum slávnostne otvárať.

V súvislosti s nedostavaním plánovaného centra udelila mestská časť investorovi okrem iného aj pokutu vo výške 60-tisíc eur, o ktorej opodstatnenosti rozhodol aj Najvyšší súd SR.

Podľa investora však bola neopodstatnená. V súvislosti so skeletom "Hirošima" starosta Ružinova Dušan Pekár ešte pred ostatnými komunálnymi voľbami hovoril, že má nového investora.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. február 2023 11:23