Premiér Robert Fico (vpravo) nedávno podpísal zmluvu na výstavbu bratislavského obchvatu so španielskou firmou Cintra.Peter Mayer
StoryEditor

Kľúčová bratislavská diaľnica dostala zelenú. Je za ňou veľký biznis

30.09.2016, 00:00

Pozemky pod bratislavským obchvatom sa napokon predajú. Rozhodli o tom bratislavskí poslanci na včerajšom mestskom zastupiteľstve. Národná diaľničná spoločnosť ich teda nemusí získať pomocou vyvlastnenia. Podľa hovorkyne Bratislavy Ivany Skokanovej to znamená, že hlavné mesto dostane 20-percentný finančný bonus z vymeriavacej ceny pozemkov. Ten predstavuje 1,4 milióna eur. Hoci hlavné mesto problémy zo straty financií zažehnalo, o peniaze môže prísť ministerstvo dopravy, ktoré s istotou nestihne termín odovzdania stavebného pozemku.


Bratislava zamiešala karty
Národná diaľničná spoločnosť mala získať bratislavské pozemky určené na výstavbu do dnešného dňa. Hoci poslanci včera hlasovali o ich predaji, dopravný analytik Ondrej Matej upozorňuje, že skutočné prepísanie pozemkov cez kataster chvíľku potrvá. „Toto nie sú veci, ktoré sa dajú vyriešiť za jeden deň. Bude to trvať omnoho dlhšie. Ministerstvu dopravy preto hrozí, že môže pre neskoré odovzdanie pozemku dostať sankcie,“ tvrdí. Podľa koncesnej zmluvy rezortu dopravy s konzorciom Obchvat Nula, ktoré bude obchvat stavať, má byť stavebný pozemok odovzdaný do zajtra. Hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká však tvrdí, že zo zmluvy nevyplýva, že ak sa termín nestihne, štát dostane automaticky pokutu. Štát by musel konzorciu uhradiť všetky náklady navyše, ktoré by mal staviteľ práve kvôli omeškanému odovzdaniu a oddialeniu výstavby projektu. Takýto scenár rezort nechce dopustiť. „Termín začiatku výstavby nie je v súvislosti s majetkovoprávnym vysporiadaním podľa našich informácií ohrozený,“ dodala Ducká.


Prvý pokus o predaj nevyšiel
Včerajšie hlasovanie mestských poslancov sa muselo zopakovať kvôli neodsúhlasenému predaju mestského zastupiteľstva zo 6. septembra. Pôvodne chcel magistrát predávať okrem mestských pozemkov, ktoré sú v jeho správe aj tie, ktoré boli v správe mestských častí. S tým väčšina poslancov nesúhlasila. „Hlasovali sme proti, nie kvôli tomu, že by sme boli proti výstavbe obchvatu, ale aby sme poukázali na to, že takýto predaj je nezákonný,“ povedal vtedy mestský poslanec bratislavského klubu Ondrej Dostál. Mestské zastupiteľstvo preto včera rozhodovalo iba o predaji pozemkov v správe hlavného mesta. O predaji pozemkov v správe mestských častí Ružinov, Podunajské Biskupice a Jaroviec rozhodli poslanci miestnych zastupiteľstiev. „U nás sa rozhodovalo 26. septembra s tým, že poslanci jednohlasne zahlasovali za predaj pozemkov. S Národnou diaľničnou spoločnosťou sme preto už podpísali uznesenie a budeme čakať na prevod pozemkov do ich vlastníctva,“ povedala starostka Podunajských Biskupíc Alžbeta Ožvaldová. Rovnako odsúhlasený bol predaj aj v Jarovciach a Ružinove. Rozdelenie financií sa od predošlého návrhu nezmenilo. Bratislava dostane približne 5,3 milióna eur a Ružinov, Jarovce a Biskupice zinkasujú postupne 1,7 milióna, 322- a 727-tisíc eur. Bratislavský poslanec klubu Bratislava inak Martin Chren preto tvrdí, že keby poslanci odsúhlasili predaj na prvýkrát, na prevod pozemkov by zostávalo viac času. Zároveň však priznáva, že magistrát vedel o potrebe predaja pozemkov niekoľko mesiacov, o predaji aspoň niektorých z nich sa preto mohlo rozhodnúť omnoho skôr.

01 - Modified: 2023-12-06 08:38:10 - Feat.: - Title: Doprava v Bratislave sa spomaľuje, dôvodom sú viaceré kolóny 02 - Modified: 2023-12-04 19:04:20 - Feat.: - Title: Európska únia teraz nemá odpoveď pre kamionistov blokujúcich ukrajinské hranice, tvrdí Ráž 03 - Modified: 2023-12-04 14:38:09 - Feat.: - Title: EÚ chystá veľké zmeny: Digitálne „vodičáky“ a rozšírené vymáhanie zahraničných pokút 04 - Modified: 2023-11-30 17:49:15 - Feat.: - Title: Horské priechody Donovaly a Šturec pre nákladnú dopravu uzavreli 05 - Modified: 2023-11-30 11:24:16 - Feat.: - Title: Železničná spoločnosť Slovensko aj bratislavské letisko majú nové vedenie
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. december 2023 11:26