StoryEditor

Fico na HNClube: Biznisu dáme na vedu štvornásobok

Firmy si budú môcť z daní odpočítať podstatne vyššie výdavky na výskum. Priblížime sa tým okolitým krajinám.

Firmy, ktoré sa rozhodnú investovať do vedy, dostanú od štátu výraznú úľavu. Vláda sa chystá skokovo zvýšiť superodpočet, vďaka ktorému platia podnikatelia štátu nižšie dane. Kým dnes si môžu spoločnosti odrátať z daní 25 percent výdavkov na výskum, po novom to bude až sto percent.

Štyrikrát viac
„Chceme výrazne zvýšiť podporu vedy a výskumu. Superodpočet zvýšime na takú úroveň, ako je v Českej republike,“ odkázal premiér Robert Fico podnikateľom na diskusnom fóre HNClub.

Ak si dnes firma kúpi napríklad laboratórium za milión eur, pri súčasnej úľave ušetrí na daniach za rok 8 750 eur. Po novom však zaplatí štátu až o 35-tisíc eur nižšiu daň, prepočítala daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová.

Bližšie k susedom
So štvornásobením tejto úľavy sa priblížime okolitým krajinám. V susednom Česku majú odpočítateľnú položku 100-percentnú, v Maďarsku až 300-percentnú. „Napríklad v Budapešti je výskumné centrum Bosch, ktoré zamestnáva viac ako tisíc vývojových pracovníkov. Ak chceme, aby sa spoločnosti viac zakorenili na Slovensku, mali...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 08:40