Splnomocnenec pre bratislavskú parkovaciu politiku Peter Herceg. FOTO: HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Ako po novom parkovať v Bratislave? Expert pre HN hovorí, že miesta pribudnú

10.05.2022, 14:15
  • Hlavné mesto rozdá denne v rámci novej parkovacej politiky 50 pokút za nesprávne odstavenie vozidla. V budúcnosti má toto číslo rásť.
  • Splnomocnenec pre parkovanie Peter Herceg tvrdí, že v lete budú v prevádzke už aj niektoré záchytné parkoviská. Veľké využitie však zatiaľ neočakávajú.
  • Po zlej skúsenosti z prvých zón chce Bratislava nové oblasti spúšťať po jednom.

Kde všade už platí mestská parkovacia politika a kde má v najbližších mesiacoch pribudnúť?

Od 10. januára máme spustené tri zóny – Krasňany v Rači, Dvory 4 v Petržalke a Tehelné pole v Novom Meste. Medzitým sme spustili zónu v Ružinove medzi Zimným štadiónom a Záhradníckou ulicou, Bajkalskou a Jégého. Tá funguje od marca. Od utorka 3. mája pribudla aj oblasť okolo obchodného domu Central a sídliska 500 bytov, ktoré je v dotyku autobusovej stanice. Spolu tak máme spustených už päť zón. Od 25. mája spúšťame kľúčovú zónu v Starom Meste – medzi Hlavnou stanicou a Blumentálom. V lete by sme mali mať regulované celé Nivy a veľká časť Starého Mesta. V tejto zóne som bol práve na kontrole.

Aké sú zatiaľ výsledky z otvorených zón? Evidujete veľký záujem?

Doposiaľ sme vydali sme 22-tisíc parkovacích kariet. Aktuálne je platných deväťtisíc rezidentských, z čoho najviac – 91 percent – predstavujú karty vydané na prvé auto v domácnosti v hodnote 39 eur. Tie na druhé auto, za 150 eur, tvoria len deväť percent z koláča, kým tretie auto si za 500 eur zaregistrovalo zatiaľ len osem domácností. Návštevníckych kariet sme vydali 5 700 a bonusových sedemtisíc.

Kde je zatiaľ záujem o parkovanie najväčší?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.
21. máj 2022 09:53