Riaditeľ fondu HB Reavis CEREIF Peter Grančič. FOTO:HN/Peter Mayer
StoryEditor

Je lepšie kúpiť byt alebo podiel v realitnom fonde? Investor hovorí o výhodách a rizikách

13.05.2022, 11:00
  • Záujem o realitné fondy v posledných rokoch rastie, po akciových a zmiešaných sú u nás najobľúbenejšie.
  • „Čo sa týka rizikovosti a volatility, sú strednou cestou,“ hovorí Peter Grančič, riaditeľ fondu HB Reavis CEREIF.
  • Ten s výkonnosťou takmer 10 percent konkuruje aj investičným nehnuteľnostiam, hovorí. 

Máme rekordne vysokú infláciu a extrémny rast cien nehnuteľností. Realitné fondy sa preto môžu javiť ako vhodná alternatíva k investičným bytom. Pre koho sú určené?

Svet nehnuteľností treba rozdeliť na dva. Jeden sú rezidencie. Pre ne platí presne to, čo ste povedali. Ich ceny vyrástli za posledné roky veľmi výrazne ako dôsledok mixu faktorov. A potom je ten druhý s komerčnými nehnuteľnosťami. Realitné fondy môžu mať rôzne stratégie. Tie, ktoré sú ponúkané na Slovensku, investujú väčšinou stratégiou komerčných nehnuteľností. Nie všetky však idú touto cestou. Niekde je to pomixované a v iných to neviete rozlíšiť. Takže odpoveď na otázku, pre koho sú určené, v princípe znie, že to, čo sa u nás predáva, je určené širokej verejnosti aj kvalifikovaným investorom.

Aké výhody má investovanie do týchto fondov? 

V aktuálnom období by som ich vyzdvihol najmä ako ochranu pred infláciou. Investíciou do nich vlastníte prenajímanú nehnuteľnosť s nájomnými kontraktmi, ktoré sú indexované práve k inflácii. Toto je u nás vo fonde bežný štandard. Znamená to, že tak, ako rastie inflácia, sa upravuje aj výška nájomného. Sú teda určené aj pre konzervatívnejších investorov, ktorí očakávajú taký produkt, ktorý by poskytoval ochranu pred rastom cien. To...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
22. máj 2022 16:13