StoryEditor

Sulík pripustil, že by mohol súhlasiť so zdanením ruskej ropy. Má však kľúčovú podmienku

19.05.2022, 14:58
Autor:
TASRTASR

Minister hospodárstva Richard Sulík je presvedčený, že ceny nafty a benzínu budú pre motoristov rásť.

SaS navrhne, aby sa avizovaná daň z ropy použila na zníženie iných daní, napríklad dane z pridanej hodnoty (DPH) na naftu a benzín.

Budú proti, alebo sa zdržia

Ak tento návrh neprejde, SaS chce zdanenie mimoriadnych príjmov z ruskej ropy v parlamente vetovať. Vyhlásil to vo štvrtok na tlačovej konferencii v Národnej rade líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

Dodal, že v prípade protiinflačných opatrení budú poslanci SaS na hlasovaní prítomní a budú proti alebo sa zdržia.

SaS plánuje podať pozmeňujúci návrh k zdaneniu príjmov z ruskej ropy. Spočívať by mal v tom, že daň z ropy by sa použila na zníženie iných daní, napríklad DPH na naftu a benzín.

"To by bolo korektné a férové," myslí si Sulík. Ak tento návrh nebude akceptovaný, strana si uplatní veto.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) podľa Sulíka tvrdil, že vedenie Slovnaftu súhlasí so zavedením dane a zaviazalo sa, že nebude dvíhať ceny na čerpacích staniciach.

Sulík hovoril so šéfom Slovnaftu

Šéf rezortu hospodárstva sa preto spojil s predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Slovnaftu Oszkárom Világim.

Spoločnosť podľa Sulíka hovorí, že sa budú riadiť ich obchodnou politikou a trhovou situáciou. Minister hospodárstva je preto presvedčený, že ceny nafty a benzínu budú v tejto súvislosti pre motoristov rásť.

Otázny je tiež podľa Sulíka výnos z tejto dane. Podotkol, že namiesto 300 miliónov eur ročne, ako avizoval Matovič, by to na základe výpočtov Inštitútu finančnej politiky malo byť len 50 miliónov eur tento rok a 25 miliónov eur budúci rok.

Protiinflačný balíček za približne 1,3 miliardy eur, ktorý zahŕňa 50 eur mesačne na voľnočasové aktivity detí, zvýšenie sumy daňového bonusu a prídavku na dieťa, SaS nepodporí. "My budeme prítomní a s najväčšou pravdepodobnosťou budeme hlasovať proti, určite nebudeme hlasovať za," zdôraznil Sulík.

Predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS) priblížil, že strana nebude hlasovať ani za skrátené legislatívne konanie o tomto návrhu.

 

01 - Modified: 2022-08-08 14:17:05 - Feat.: - Title: Gröhling: Odchod Naďa aj SaS z vlády by mal pre zahraničnú politiku Slovenska vážne následky 02 - Modified: 2022-08-08 13:57:40 - Feat.: - Title: Sulík hovorí o náhrade za Matoviča: Štátny tajomník Klimek je zdatný a má vlastnú hlavu 03 - Modified: 2022-08-08 12:28:27 - Feat.: - Title: Krajniak: Sulík nás chce zatiahnuť do koaličných sporov. Zákon o dôchodkoch mali pripraviť lepšie 04 - Modified: 2022-08-08 10:48:38 - Feat.: - Title: Sulík: Zmluvu so Slovenskými elektrárňami sme už poslali na odobrenie do Bruselu 05 - Modified: 2022-08-07 13:21:47 - Feat.: - Title: Za úvahami ministra obrany o odchode z politiky vidí OĽaNO neprestávajúcu kampaň Sulíkovej strany
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. august 2022 08:58