Slovensko sa približuje podľa ministra financií Igora Matoviča k zodpovedným európskym krajinám. FOTO: TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Európska komisia má pre Slovensko tri odporúčania. Týkajú sa najmä daní a energií

23.05.2022, 14:12
Autor:
TASRTASR

Čo sa týka energií, Slovensko by malo podľa Európskej komisie znížiť svoju závislosť na fosílnych palivách.

Slovensko by sa v nasledujúcom období malo zamerať na zmeny v daňovej politike, pokračovanie v implementácii Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky a dokončenie prípravy na programové obdobie 2021 - 2027.

V energetike je jednou z hlavných úloh zníženie závislosti od fosílnych palív, ale aj urýchlenie zavádzania obnoviteľných zdrojov energie. Vyplýva to z odporúčaní, ktoré v pondelok zverejnila Európska komisia (EK).

"Európska komisia prichádza s tromi odporúčaniami. Sú to odporúčania v oblasti daní, zvýšiť efektívnosť daňového mixu, hlavne environmentálnej dane a posilňovanie daňovej disciplíny," povedal vedúci zastúpenia EK na Slovensku Vladímír Šucha.  

image

Sulík pripustil, že by mohol súhlasiť so zdanením ruskej ropy. Má však kľúčovú podmienku

Veľmi závažné sú podľa Šuchu odporúčania v oblasti energetiky, kde by Slovensko malo znížiť celkovú závislosť od fosílnych palív, najmä od zemného plynu. Zároveň by malo diverzifikovať ich dovoz, urýchliť zavádzanie obnoviteľných zdrojov.  

Slovensko sa podľa EK dostáva ekonomicky na úroveň spred pandémie nového koronavírusu. V tomto roku dosiahne Slovensko rast 2,3 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a v budúcom roku 3,6 percenta HDP.

Rýchlejšie ako Slovensko však rastú z okolitých štátov Maďarsko, Poľsko aj Slovinsko. Šucha upozornil, že Slovensko od roku 2015 zaostáva, keď životná úroveň dosahuje 78 až 82 percent priemeru EÚ.

21. jún 2022 01:19