StoryEditor

Hlasovanie o Matovičovej dani pre Slovnaft preložili. Poslanci budú rozhodovať v stredu

24.05.2022, 11:44
Autor:
TASRTASR

Poslanci rovnako v utorok odsúhlasili, že o zákone, ktorý sa týka mediálnych služieb budú hlasovať v stredu o 11:00 hodine.

Poslanci parlamentu presunuli hlasovanie o zdanení mimoriadnych príjmov z ruskej ropy. Pôvodne mali o posunutí do druhého čítania rozhodnúť v utorok o 11:00 hodine, hlasovať však o tom budú až v stredu 25. mája, rovnako o 11:00 hodine.

Rafinéria Slovnaft by mala podľa návrhu zákona o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou platiť mimoriadnu daň z cenovej výhody, ktorú jej prináša spracovanie ruskej ropy.

Tá je v posledných mesiacoch výrazne lacnejšia ako ropa typu Brent a štát chce túto výhodu využiť na dodatočný príjem do štátneho rozpočtu.

image

Matovič: Navrhované zníženie DPH na pohonné látky Únia neumožňuje

SaS navrhovala, aby sa avizovaná daň z ropy použila na zníženie iných daní, napríklad dane z pridanej hodnoty (DPH) na naftu a benzín.

Ak tento návrh neprejde, podľa predsedu strany a ministra hospodárstva Richarda Sulíka chce SaS zdanenie mimoriadnych príjmov z ruskej ropy v parlamente vetovať. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) však upozornil, že predpisy EÚ neumožňujú zníženie DPH na motorové palivá.

Poslanci zároveň v utorok odsúhlasili, že o zákone o mediálnych službách budú hlasovať v stredu o 11:00 hodine. Zákon o mediálnych službách má nahradiť doterajší zákon o vysielaní a retransmisii a takzvaný zákon o digitálnom vysielaní.

Legislatívnou úpravou by sa mali platformy na zdieľanie videí zaradiť do regulačného rámca audiovizuálnych mediálnych služieb.

22. jún 2022 01:36