StoryEditor

Matovič: Navrhované zníženie DPH na pohonné látky Únia neumožňuje

23.05.2022, 16:46
Autor:
redred

Minister financií Igor Matovič zvolal brífing. Poskytne na ňom stanovisko k návrhu na zníženie DPH na pohonné hmoty. Pozrite si ho naživo v HNtelevízii.

Predpisy Európskej únie neumožňujú zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na motorové palivá. Ministerstvo financií preto nemôže súhlasiť s návrhom SaS využiť mimoriadne zdanenie spracovania ruskej ropy na zníženie DPH na palivá z 20 na osem percent.

Na pondelkovej tlačovej konferencii to povedal minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Odkazuje sa na smernicu Únie

Matovič upozornil na smernicu Únie, ktorá upravuje možnosti znižovania DPH. "Môžete hľadať sprava doľava, žiadna možnosť na zníženie sadzieb DPH na pohonné látky tam nie je," povedal Matovič.

Upozornil aj na list, ktorý v apríli poslala Európska komisia jednotlivým štátom a v ktorom na tento problém upozorňuje.

Podľa Matoviča bol reakciou na zníženie DPH na motorové palivá v Poľsku, no Slovensko by sa podľa neho malo správať "dospelo" a dodržiavať pravidlá.

Keďže nie je možné znižovať DPH na motorové palivá, navrhol strane SaS, že výnos zo zdanenia ruskej ropy využije na platy zdravotných sestier, lekárov a učiteľov.

Podľa prepočtov ministerstva by mala v tomto roku daň priniesť približne 180 miliónov eur a v ďalších dvoch rokoch 300 miliónov eur. Rozdielne údaje prezentované analytikmi vysvetlil minister konzervatívnosťou Inštitútu finančnej politiky. Ten odhaduje výnos dane na 58 miliónov eur v tomto roku a 24 miliónov eur v budúcom.

Od SaS očakáva, že bude s návrhom súhlasiť a nebude blokovať zdanenie Slovnaftu profitujúceho v súčasnosti z lacnejšej ruskej ropy. Pokiaľ sa zákon, o ktorom má rokovať Národná rada SR v nasledujúcich dňoch, neschváli, príde podľa neho Slovensko iba za jún približne o 30 miliónov eur. "Pevne verím, že SaS odloží škriepky bokom, uzná svoju chybu a podá pomocnú ruku sestrám a učiteľom," dodal Matovič.

Reakcia Sulíka

SaS v reakcii uviedla, že ju mrzí, žeMatovič svoje výhrady nekomunikoval najprv jej, ale ich používa na to, aby opäť raz verejne útočil na svojho koaličného partnera. „Našou snahou bolo znížiť DPH z cien benzínu a nafty na osem percent.

Napriek tomu, že k tomuto kroku pristúpilo Poľsko, Igor Matovič je proti. Na koaličnej rade sa dokonca rozprávalo o období do konca roka, čo by sa dalo vyjednať aj s Úniou.

Sme samozrejme otvorení zníženiu či pozastaveniu akejkoľvek inej dane. Ak však nebude dohoda na znížení dane v takom rozsahu, ako sme navrhli, zavedenie dane z ropy vetujeme,“ uviedol šéf liberálov Richard Sulík.

Na vyššie platy sestier, lekárov a učiteľov mal podľa SaS myslieť minister financií pri príprave rozpočtu. „Navyše, predtým tvrdil, že z výnosu z dane z ropy chce financovať daňový bonus a voľnočasové poukazy, teraz tvrdí, že tieto peniaze chce dať na vyššie platov učiteľov či sestier.

Minister financií jednoducho klame, pretože zvyšovanie platov pre učiteľov a zdravotných pracovníkov blokuje už vyše roka,“ doplnil predseda výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič.

 

01 - Modified: 2022-06-30 17:57:42 - Feat.: - Title: Matovičova správa dňa je narážkou na Sulíka. Využil pri nej efekt skokového rastu cien 02 - Modified: 2022-06-30 13:55:37 - Feat.: - Title: Inflácia v tomto roku vzrastie na 11,6 percenta, tvrdí Matovičov rezort 03 - Modified: 2022-06-30 11:49:24 - Feat.: - Title: Populista Matovič sa nezaprie. Analytici vyvracajú tvrdenia ministra financií 04 - Modified: 2022-06-30 10:49:04 - Feat.: - Title: Šéf agentúry Focus Slosiarik pre HN: Ficova minulosť limituje možnosti rastu dôvery voči nemu 05 - Modified: 2022-06-29 13:18:13 - Feat.: - Title: Matovičov rezort uvoľnil viac ako milión eur pre nemocnicu v Bratislave na nákup prístrojov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. júl 2022 03:31