Slovensko je pri palivách závislé od Slovnaftu. Bratislavská rafinéria roky spracúva ruskú ropu. Vďaka jej zloženiu vie vyrábať viac nafty, ktorou zásobuje náš trh, ako aj okolité krajiny. Takmer dve tretiny svojej produkcie exportuje do štátov strednej Európy ako Poľsko, Česko a Rakúsko.
Preto po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu a prijímania sankcií voči Moskve Slovensko spozornelo. Reč napokon prišla aj na čiernu surovinu predávanú Kremľom. Najmä južné krajiny Európy hlásili, že ju nepotrebujú. Slovensko, Maďarsko a Česko sú v opačnej pozícii. My sme závislí od ruskej komodity na 100 percent.
Háčik je skrytý v jednom detaile
Samit Európskej únie v noci na dnešok napokon našiel zhodu na embargu, ktoré sa bezprostredne dotkne viac ako dvoch tretín dovozu ruskej ropy. Na Twitteri to krátko pred polnocou oznámil šéf vrcholných úniových schôdzok Charles Michel. Cena ropy Brent sa v prvotnej reakcii na tento krok zvýšila o dve percentá.
Rozhodnutie šéfov štátov a vlád európskeho bloku týkajúce sa ruskej ropy uvítala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Prakticky to ku koncu roka zastaví okolo 90 percent ropných importov z Ruska do EÚ,“ poznamenala na Twitteri.
Lídri sa zhodli na tom, že dvadsaťsedmička zakáže dovoz ruskej komodity tankermi. Preprava ropovodom Družba pre Slovensko a Maďarsko má dostať časovo obmedzenú výnimku. Slovensko žiadalo prechodné obdobie na tri roky, do konca roku 2025. Maďarsko trvalo na uistení, že v prípade výpadku či zastavenia ropovodov b...
Zostáva vám 85% na dočítanie.