Odborníci tvrdia, že v troj- až päť kilometrovej vrstve zemskej kôry je zakonzervované teplo, ktoré by stačilo na pokrytie spotreby ľudstva na najmenej ďalších stotisíc rokov.
Len na Slovensku sa doposiaľ urobilo viac ako 150 prieskumných vrtov a sú známe takmer tri desiatky perspektívnych oblastí, s ktorými by mohlo miestne obyvateľstvo nájsť odpovede na otázky v oblasti ekológie aj recept na mimoriadne vysoké ceny energií.
Jednou z nich je geotermálna zóna ležiaca neďaleko krajského mesta medzi obcami Ďurkov, Svinica, Olšovany a Bidovce, ktorá je jednou z najlepších na Slovensku. Už od roku 1998 disponuje tromi prieskumnými vrtmi, ktoré vykázali veľmi dobré parametre. Teplota vody v hĺbke okolo tritisíc metrov dosahuje na ústí vrtov 135 stupňov Celzia.
Aj napriek tomu však obyvatelia Košíc roky počúvajú len sľuby a neustále sa dozvedajú o nových komplikáciách, ktoré realizáciu odďaľujú. To by sa však malo zmeniť.
Práve dnes sa stretli predstavitelia MH Teplárenský holding, ktorí stojí za Teplárňou Košice, a Geoterm Košice, ktorých majoritným akcionárom je SPP Infrastructure, kontrolovaná energoskupinou EPH, aby podpísali zmluvu o spolupráci a o dodávke a odbere paliva z tohto geotermálneho ložiska. „Dnešným podpisom zmluvy sme opäť bližšie k uskutočneniu zámeru s akým boli vrty pred viac ako 20 rokmi zrealizované, to znamená zásobovanie mesta Košice teplom pochádzajúcim zo zelenej energie,“ uviedol pre HN generálny riaditeľ MH Teplárenský holding Marcel Vrátný s tým, že v budúcom roku je na pláne realizácia projektovej dokumentácie, vytýčenie inžinierskych sietí a získanie povolení k realizácii stavby. Celé dielo by malo byť hotové do roku 2026.
Zostáva vám 58% na dočítanie.