Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič. FOTO TASR/ Jaroslav Novák
StoryEditor

So zvyšovaním miezd nie sme spokojní. Matovičov návrh je nedostatočný, vyhlásila komora sestier

18.08.2022, 20:33
Autor:
TASRTASR

Avizované zvýšenie miezd sa bude týkať iba jednej tretiny sestier a pôrodných asistentiek, ktoré pracujú v ústavných zdravotníckych zariadeniach, píše Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vo vyhlásení.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vyjadruje sklamanie nad návrhom úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorú predstavil vo štvrtok minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) a minister financií Igor Matovič (OĽANO). TASR o tom informoval riaditeľ kancelárie komory Lukáš Kober.

"Ak je toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité zvýšenie miezd, nemôžeme vyjadriť spokojnosť s prezentovaným zvýšením hrubej mzdy sestry a pôrodnej asistentky," vyplýva z reakcie komory s tým, že očakávali akceptovanie ich návrhov na úpravu základných platov, avšak nestalo sa tak.

Vláda nenaplnila programové vyhlásenie

Pripomenuli, že vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 percent priemerného zárobku v národnom hospodárstve.

image

Matovič s Lengvarským ukázali nové koeficienty. Komora žiada pre sestry viac

Cieľom návrhu komory, o ktorom rokovali s ministrom zdravotníctva doteraz, bolo stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových ľudí - absolventov. Návrh obsahoval dva prvky, a to základnú mzdu, ktorá by sa mala zvýšiť o 40 percent, čo je 440-eurové zvýšenie. Zároveň obsahoval návrh i nový prvok, a to príplatky za odpracované roky praxe.

"Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu Matoviča zvýši iba o 11 percent, čo je zhruba 126 eur, čo nepovažujeme za kompenzačné ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám," uvádza sa v stanovisku. Podľa komory by to pomohlo pomôcť zastabilizovať sestry s praxou, avšak nie prilákať absolventov.

Na návrhu vnímajú pozitívne príplatky za odpracované roky - maximálne do výšky 20 percent, čo môže podľa SKSaPA zvýšiť mzdu o 226 až 253 eur, avšak iba u sestier služobne starších.

Netýka sa to všetkých sestier

Pripomenuli, že počas tlačovej konferencie neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier a pôrodných asistentiek, a to sestry s certifikátom a sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

"Treba upozorniť, že avizované zvýšenie miezd sa bude týkať iba jednej tretiny sestier a pôrodných asistentiek, ktoré pracujú v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Netýka sa teda ďalších 14-tisíc  sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, školských zariadeniach či zariadeniach sociálnych služieb, ktoré sú platené na základe zákona o výkone práce vo verejnom záujme alebo Zákonníka práce či dohôd so zamestnávateľom," píše sa v stanovisku.

image

Niektoré si polepšia až o vyše 400 eur. Matovič ponúkol zvýšenie platov pre sestry (+ konkrétne príklady)

Ako tvrdí komora, preto na rokovaniach navrhovali, aby boli zdravotníci odmeňovaní spoločným a osobitným zákonom, kde by boli zadefinované podmienky odmeňovania bez ohľadu na to, kde a u akého zamestnávateľa pracujú.

Komora dodala, že sa bude pýtať sestier a pôrodných asistentiek, či s návrhom vlády súhlasia alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne.

Minister financií predstavil vo štvrtok návrh zvýšenia miezd sestier v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Sestry bez praxe by podľa neho začínali s platom na úrovni priemernej mzdy. Návrh má byť predmetom verejnej diskusie.

01 - Modified: 2022-08-19 10:05:26 - Feat.: 0 - Title: Matovič s Lengvarským ukázali nové koeficienty. Komora žiada pre sestry viac 02 - Modified: 2022-08-18 10:25:29 - Feat.: 1 - Title: Niektoré si polepšia až o vyše 400 eur. Matovič ponúkol zvýšenie platov pre sestry (+ konkrétne príklady)
01 - Modified: 2023-03-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Päťsto eur v kešeni 02 - Modified: 2023-03-28 15:34:07 - Feat.: - Title: Matovič obhajuje 500-eurovú odmenu: Chcem zachrániť demokraciu. Na jeseň sa môže zmeniť režim 03 - Modified: 2023-03-25 23:00:00 - Feat.: - Title: Matovič prezradil plán, ktorým presadí svoj nápad. Fico prišiel s tvrdým vyjadrením 04 - Modified: 2023-03-24 13:14:19 - Feat.: - Title: Poslanci ukončili piatkové rokovanie. Riešili Matovičov návrh na zníženie platu poslancov 05 - Modified: 2023-03-23 16:55:08 - Feat.: - Title: Matovič príde o ochranku. Ak sa mi niečo stane, nech si novinári spytujú svedomie, hovorí
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. marec 2023 07:03