Obchod, predaj. FOTO: HN/Peter Mayer
StoryEditor

Tretie najvyššie zdražovanie chleba v EÚ zaznamenalo Slovensko. Naši pekári strácajú konkurencieschopnosť

20.09.2022, 11:06
Autor:
TASRTASR

Nerovné postavenie slovenských výrobcov potravín ukazujú pekári na príklade porovnania s ich poľskými kolegami. Múka zo Slovenska je oproti poľskej drahšia o sto eur na tonu.

Zdraženie chleba v období vojny a energetickej krízy v EÚ bolo podľa Eurostatu na Slovensku tretie najvyššie v EÚ a dosiahlo 32 percent. Informoval o tom predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský.

Slovenskí pekári podľa neho napriek tomu každý mesiac produkujú pečivo, chlieb so stratou a voči kolegom zo všetkých okolitých krajín strácajú konkurencieschopnosť, hoci štát pre nich od začiatku pandémie v roku 2020 nespravil nič.

image

Pekári žiadajú od vlády energetický cenový a legislatívny rámec, chcú okamťité zastropovanie cien energií

Sektor bez podpory

"Slovensko má najdrahšie potraviny v rámci V4. Dôležitým faktom však je, že ceny na pultoch neurčujú pekári, cukrári či cestovinári, ale práve obchodníci. Nepodpora výrobcov potravín zo strany štátu ohrozuje našu konkurencieschopnosť do takej závažnej miery, že hrozí nielen krach obrovského množstva pekární, ale nastane aj stav, keď žiadne nové v budúcnosti nevzniknú. Súčasné smerovanie agrorezortu vedie Slovensko k totálnej potravinovej závislosti od zahraničného dovozu. Potravinová sebestačnosť, o ktorej hovorí programové vyhlásenie tejto vlády, je, žiaľ, len zdrapom papiera, ktorý s realitou nemá nič spoločné," spresnil Lapšanský.

Nerovné a stále sa zhoršujúce postavenie slovenských výrobcov potravín ukazujú na príklade porovnania s ich poľskými kolegami. Múka zo Slovenska je oproti poľskej drahšia o sto eur na tonu. Tam totiž vláda dotuje nielen poľnohospodárov a spracovateľov, ale pomáha aj spotrebiteľom napríklad zníženými sadzbami daní.

V Maďarsku či v Českej republike sú jej ceny oproti Slovensku 50 eur nižšie. To ohrozuje celú slovenskú potravinovú vertikálu od pestovateľov, cez mlynárov až po pekárov či cestovinárov. To ukazuje, že systematická podpora a pomoc vlád potravinárskemu sektoru sa odzrkadľuje aj výrobe potravín.

image

Tržby v maloobchode vzrástli o takmer osem percent

Rekordné zisky v energetike

"Energetické podniky dosahujú rekordné zisky. I obchodné reťazce, ktoré stanovujú ceny na pultoch, majú najvyššie zisky v celej svojej histórii. Na druhej strane pekári, cukrári, cestovinári, mlynári i ďalšie sektory potravinárstva sú v hlbokej strate. Spotrebitelia majú chlieb, pečivo, koláče či cestoviny čoraz drahšie a drahšie. Toto je výsledkom macošskej politiky súčasného agrorezortu a vedenia štátu voči domácim výrobcom potravín," povedal Lapšanský.

Ak podľa neho štát takéto nastavenie nezmení, nezačne plniť vlastné programové vyhlásenie vlády a pracovať na ochrane a rozvoji potravinovej sebestačnosti Slovenska, potravinové pulty nebude čoskoro čím slovenským naplniť. "Čas na záchranné kroky štátu sa pre extrémnu situáciu súvisiacu s vojnou a energetickou krízou kráti. Čoskoro nebude koho zachraňovať," zdôraznil Lapšanský.

01 - Modified: 2022-09-11 06:13:27 - Feat.: 1 - Title: Rožok za sedem centov? Dávna minulosť, už teraz sú za 10 centov a pekári hovoria o dvojnásobných zvýšení 02 - Modified: 2022-09-09 08:57:42 - Feat.: 1 - Title: Pekári žiadajú od vlády energetický cenový a legislatívny rámec, chcú okamťité zastropovanie cien energií 03 - Modified: 2022-09-08 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Tržby v maloobchode vzrástli o takmer osem percent
01 - Modified: 2022-09-27 07:44:32 - Feat.: - Title: Slovensko chce, aby sa o hraničných kontrolách s Českom rokovalo na úrovni Európskej únie 02 - Modified: 2022-09-26 21:15:42 - Feat.: - Title: Spolupráca NATO a EÚ prispieva k bezpečnosti a stabilite, vyhlásila Von der Leyenová a Stoltenberg 03 - Modified: 2022-09-26 17:56:40 - Feat.: - Title: EÚ sa nedohodla na podrobnostiach sankcií voči Rusku. Znova ich blokuje Maďarsko 04 - Modified: 2022-09-26 11:37:43 - Feat.: - Title: Európska komisia dúfa v konštruktívnu spoluprácu s talianskou vládou 05 - Modified: 2022-09-26 10:55:00 - Feat.: - Title: Veľvyslanci EÚ boli pozvaní na rokovanie o nových sankciách voči Rusku
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. september 2022 10:37