Poslanec Národnej rady Robert Fico (Smer-SD). FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Pri energiách sa ukázala mocenská pozícia veľkých štátov v Európskej únií, tvrdí Robert Fico

30.09.2022, 16:24
Autor:
TASRTASR

"Prehrali ste v Bruseli aj vlastné gate, lebo si vás nevážia, lebo ste servilný," odkázal Fico Hegerovi. Vyzval ho, aby spojil hlasovanie o návrhu zákona s hlasovaním o dôvere vláde.

Opatrenia v energetike prijaté na úrovni ministrov Európskej únie ukázali mocenskú pozíciu veľkých štátov a tiež to, čo robia v Únii so servilnými politikmi a štátmi. Vyhlásil to v piatok na tlačovej konferencii predseda Smeru-SD Robert Fico. Premiér Eduard Heger (OĽANO) podľa neho v Bruseli prehral, lebo si ho tam nevážia a na pôde Európskej únie nič nevyriešil.

Fico skonštatoval, že vznikla dohoda väčšiny krajín Európskej únie o tom, že výrobcovia elektrickej energie okrem výrobcov z čierneho uhlia a plynu budú môcť predávať produkciu len za cenu 180 eur za megawatthodinu, všetko ostatné má byť použité na podporu priemyslu a ľudí. "Z tohto opatrenia, ktoré bolo schválené a ktoré predovšetkým malo vyhovovať veľkým krajinám, ako je Nemecko, Slovenská republika nebude mať nič," podotkol.

image

Smer chce mimoriadnu schôdzu k vyvodeniu zodpovednosti voči niektorým živnostníkom

Zároveň dodal, že bola prijatá aj 33 percentná daň pre rafinérie a uhoľné bane. "Niečo môže kvapnúť, pokiaľ ide o rafinériu Slovnaft," skonštatoval s tým, že nepôjde o žiadnu sumu, ktorá by Slovensko mala zachrániť.

"Prehrali ste v Bruseli aj vlastné gate, lebo si vás nevážia, lebo ste servilný," odkázal Fico Hegerovi. Vyzval ho, aby spojil hlasovanie v Národnej rade o akomkoľvek vládnom návrhu zákona s hlasovaním o dôvere vláde. Tá podľa neho zodpovedá za to, do akej situácie sa Slovensko dostalo.

image

Schôdza na odvolanie Matoviča sa začala. Je ako Fico, každého uráža, dôvodí Zemanová

Premiérovi súčasne navrhol, že ak si chce zachovať tvár, mal by kolegom v Európskej únií povedať, že Slovensko bude využívať právo veta tam, kde je to možné, pri zásadných zahranično-politických otázkach. Zdôraznil, že ak právo veta nebude, znamenalo by to začiatok konca Únie.

Ministri členských krajín Európskej únie zodpovední za energetiku v piatok na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli prijali balík opatrení na upokojenie energetickej krízy vrátane zdanenia nadmerných ziskov spoločností vyrábajúcich fosílne palivá, ale dohoda o zastropovaní cien plynu zostala mimo stola.

image

Heger a Žežulka odmietajú Ficove tvrdenia, že daniari vypaľovali Suchobu

Heger v piatok na brífingu uviedol, že opatrenia na riešenie vysokých cien energií prijaté na úrovni ministrov krajín Európskej únie zodpovedných za energetiku Slovensku nepomôžu, a preto boli proti ich prijatiu. Skonštatoval, že pokiaľ Európska únie Slovensku nepomôže uvoľnením nevyužitých eurofondov na dotovanie cien energií, prípadne sa ostatné štáty so Slovenskom dobrovoľne nepodelia s výnosom z mimoriadneho zdanenia energií, štát znárodní vyrobenú elektrinu.

01 - Modified: 2022-09-30 14:08:39 - Feat.: 1 - Title: Smer chce mimoriadnu schôdzu k vyvodeniu zodpovednosti voči niektorým živnostníkom 02 - Modified: 2022-09-30 12:07:09 - Feat.: 0 - Title: Vyhlásenie šéfredaktorov: Odmietame Matovičove útoky a nebudeme mlčať 03 - Modified: 2022-09-28 12:58:28 - Feat.: 1 - Title: Schôdza na odvolanie Matoviča sa začala. Je ako Fico, každého uráža, dôvodí Zemanová
01 - Modified: 2022-12-07 13:32:29 - Feat.: - Title: Všetci okrem Ukrajincov nás prepili. Najnovšie štatistiky o alkohole ukazujú, že mladí pijú čoraz viac 02 - Modified: 2022-12-07 23:00:00 - Feat.: - Title: Ruská agresia vyliečila Európu z jej svetonázoru 03 - Modified: 2022-12-06 17:04:45 - Feat.: - Title: Európska únia vyslala krajinám západného Balkánu veľmi pozitívny signál, tvrdí Heger 04 - Modified: 2022-12-06 11:52:29 - Feat.: - Title: Krajiny Európskej únie dosiahli kompromis pri návrhu pravidiel na používanie umelej inteligencie 05 - Modified: 2022-12-06 15:59:52 - Feat.: - Title: HN24: Lídri krajín Európskej únie a západného Balkánu rokujú o Ukrajine a migrácii
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. december 2022 14:10